Na czym polega skupowanie spółek?

Na czym polega skupowanie spółek?

Nie jest tajemnicą, że nie wszystkie firmy radzą sobie dobrze. Wiele upada, niektóre utrzymują się przy życiu. Często niezbędna jest likwidacja, ale czasami likwidowana spółka może zyskać drugie życie. Jest to uzależnione od skupu spółek, które choć nastawione przede wszystkim na zysk, może okazać się korzystne dla firmy nie rokującej dla właściciela.

Kto skupuje spółki?

Chcąc sprzedać spółkę lub likwidując spółkę nie musisz jej sprzedawać. Podczas procesu likwidacji istotnie trzeba wyprzedać majątek firmy, jednak jest to tylko część składowa dłuższego procesu. Skupowaniem spółek zajmują się przede wszystkim wyspecjalizowane w tym przedsiębiorstwa, które często samodzielnie wyszukują placówki w stanie zachęcającym do zakupu. Wiele takich firm decyduje się na przejęcie, za odpowiednią kwotę, takich spółek jak:

  • spółki czyste – bez zadłużeń i innych zobowiązań względem wierzycieli,
  • spółki zadłużone – będących o krok od wszczęcia upadłości,
  • spółki w upadłości – elementem ich skupu, jest przejęcie ich zarządów i udziałów w czasie, kiedy spółka jest likwidowana lub już ogłosiła upadłość.
  • Wśród dostępnych usług firmy zajmujące się skupowaniem spółek oferują również oddłużanie problematycznych przedsiębiorstw, a dokładniej pomoc w przeprowadzeniu tego procesu. Jest to przydatne, jeżeli spółka ma zostać zamknięta na czysto.

Po co skupować spółki?

Może wydawać się dziwne, że spółki, zwłaszcza w stanie likwidacji lub upadłości, cieszą się taką popularnością. Jednak ich skupowanie to nie tylko przyszła korzyść dla kupującego, lecz przede wszystkim korzyść dla sprzedającego.

Istnieją różne przyczyny pozbywania się kłopotliwych spółek, a do najczęstszych należą:

  • sprawy finansowe,
  • brak pomysłu na prowadzenie działalności, brak celowości prowadzenia biznesu w aktualnej formie,
  • chęć rozpoczęcia nowej działalności, odrębnej od dotychczasowej,
  • nieporozumienia ze wspólnikami lub wspólnikiem.

Wszystko to sprawia, że sprzedaż spółki może okazać się najlepszym rozwiązaniem, na czym skorzysta wielu zainteresowanych takimi ofertami.

Skupowanie spółek nie odbywa się poza prawem. Obrót nimi nie jest przez prawo ograniczany, jednak normują go takie przepisy jak kodeks spółek handlowych. Dzięki czemu zarówno wszyscy wspólnicy mogą pozbyć się swoich udziałów w spółce, jak również może to zrobić tylko jeden.

Sprawdzanie spółek do skupu

Choć skupowane są spółki różnego rodzaju przed podpisaniem umowy zakupu każdej kolejnej sprawdzany jest jej dokładny stan, a sprzedający tzw. zbywca, musi przedstawić kilka niezbędnych dokumentów. Są to:

  • zaświadczenie o nie zaleganiu z opłatami z ZUS,
  • zaświadczenie o nie zaleganiu z podatkami z Urzędu Skarbowego,
  • bilans oraz rachunek wyników zamknięcia z datą transakcji,
  • protokół zdawczo-odbiorczy z przekazania dokumentów należących do spółki, w tym umów, historię konta spółki oraz dokumenty księgowe.

Czy skup spółek jest korzystny?

Skupowanie spółek wydaje się dziwne, jednak może przynieść korzyści obu stronom. Zbywca pozbywa się problemu – udziałów albo problematycznej, nierentownej spółki – natomiast nabywca zyskuje spółkę, którą może wykorzystać dla własnych korzyści finansowych.

Wszyscy skupujący sprawdzają swoje zakupy, dzięki czemu mogą w każdej chwili przedstawić dokumenty świadczące o braku zaległości finansowych oraz o przeprowadzonym wywiadzie na temat kupowanej spółki.

Dla bezpieczeństwa do umowy sprzedaży i zakupu dodaje się zazwyczaj akapit informujący, że spółka przeznaczona do skupu nie posiada zaległości finansowych, a jeżeli takowe pojawiłby się w przyszłości, sprzedający będzie musiał zaspokoić roszczenia wierzycieli. Wiąże się to automatycznie z przepisami wspomnianego już Kodeksu spółek handlowych art. 299, w którym znajduje się zapis, że za zobowiązania powstałe za poprzedniego zarządu odpowiada właśnie ten zarząd, a nie nowy nabywca.

Odpowiednie deklaracje zawarte w umowie oraz szczegółowy zapis procesu przejmowania spółki, niezależnie od jej stanu, pozwala na przekazanie jej w nowe ręce bez obaw dla oby stron.

Poprzedni artykułPierwsze emerytury po nowemu
Następny artykułPlanujesz zaciągnąć szybką pożyczkę online? Sprawdź, czy firma jest wiarygodna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj