Na czym polega metoda TPM w zarządzaniu parkiem maszynowym?

Total Productive Maintenance jest jedną z metod wspierających zarządzaniem w przemyśle. Na czym polega? Jak ją wprowadzić? I czy wykorzystanie TPM będzie wymagać dodatkowych szkoleń? Sprawdzamy to.

Co to jest TPM?

TPM, czyli Total Productive Maintenance, jest koncepcją zakładającą globalne utrzymanie ruchu. Co to oznacza? Dążenie do utrzymania maszyn w najwyższej sprawności produkcyjnej, co sprawia, że jest to jedna z podstawowych metod wykorzystywanych podczas zarządzania parkiem maszynowym. W jaki sposób jest to możliwe? Poprzez odpowiednie wyszkolenie pracowników zajmujących się konserwacją oraz obsługą tych urządzeń.

Głównym celem TPM jest stworzenie wydajnego, efektywnego miejsca w pracy, w którym nie występują wypadki, braki oraz awarie (zasad trzech zer). Ponadto warto wiedzieć, że jest to jedno z narzędzi Lean Manufacturingu. A czy możliwe jest jego wdrożenie bez pomocy osób z zewnątrz? Tak, aczkolwiek wymagałoby to najpierw zdobycia specjalistycznej wiedzy. Na szczęście TPM (Total Productive Maintenance) wyjaśnia podczas szkoleń firma Constant Growth, która prowadzi zarówno zajęcia teoretyczne, jak i warsztaty praktyczne na wybranym przez klienta stanowisku. Dzięki temu taki kurs można w pełni dopasować do potrzeb przedsiębiorstwa.

Filary TPM

Koncepcja TPM opiera się na ośmiu filarach. Pierwszy z nich to Autonomiczne Utrzymanie Produkcji. W myśl tej zasady, operatorzy powinni posiadać bardzo dobrą znajomość maszyn, nieustannie kontrolować je, czyścić a także usuwać przyczyny awarii. W skrócie, mowa jest o ciągłej poprawie. Doskonalenie Kaizen stanowi drugi filar i pokazuje, jak zwiększyć efektywność poprzez wprowadzenie niskonakładowych poprawek.

Trzecim filarem jest Planowanie Utrzymania Ruchu. Skupia się on na eliminacji przestojów maszyn poprzez nieustanne wykonywanie określonych zadań. Utrzymanie dla Jakości jest czwartym filarem TPM. Polega na identyfikacji i utrzymaniu warunków produkcji. Szkolenia stanowią natomiast piąty filar. I jest to jednocześnie odpowiedź na to, czy Total Productive Maintenance wymaga dodatkowych warsztatów, nieustannego doskonalenia umiejętności i zdobywania nowej wiedzy.

Total Productive Maintenance w Biurach to filar szósty. Zwraca uwagę na to, że ważne są nie tylko procesy produkcyjne, ale także biurowe. Niezwykle istotny jest filar siódmy, czyli Bezpieczeństwo, Zdrowie i Środowisko, polegający na eliminacji zagrożeń, zarówno dla pracowników, jak i środowiska naturalnego. Ostatnim, ósmym filarem, jest 5S. To narzędzie ciągłego doskonalenia, prowadzące do stworzenie optymalnych warunków pracy.

Dlaczego warto wdrożyć metodę Total Productive Maintenance?

W parkach maszynowych oraz w dużych zakładach produkcyjnych wdrożenie metody TPM staje się wręcz koniecznością. Jakie są jej cele, a co za tym idzie – również korzyści? Prawidłowe wykorzystanie tej koncepcji pozwala stale maksymalizować efektywność procesów, a także wydłużyć żywotność urządzeń.

Brak awarii, przestojów, sprawnie działające linie produkcyjne umożliwiają jednocześnie zwiększenie zysków, uniknięcie wypadków, awarii. Co istotne, metoda ta angażuje także pracowników na wszystkich szczeblach, którzy stają się odpowiedzialni za powierzone im zadania. Tym samym nie tylko pracują lepiej, ale także utożsamiają się z tym, co robią.

Poprzedni artykułSzkolenia menadżerskie – czy warto z nich skorzystać?
Następny artykułTeczki na akta osobowe do firmy – co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj