Większość współczesnych wspólnot mieszkaniowych decyduje się na nawiązanie współpracy z zewnętrzną firmą. Jej zadaniem jest zapewnienie wsparcia zarządowi w realizacji wszystkich ciążących na nim obowiązków. Są one związane zarówno z zarządzaniem nieruchomościami, jak i z administrowaniem. Wbrew bowiem pozorom, obie te czynności nie są tożsame, a w ich zakres wchodzą zupełnie różne obowiązki. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega administrowanie nieruchomościami i czym różni się od zarządzania.
Administrowanie nieruchomościami w teorii i praktyce
Administrowanie nieruchomościami to profesjonalna usługa, która powinna być realizowana wyłącznie przez wyspecjalizowane jednostki i podmioty. W dzisiejszych czasach zarząd wspólnoty mieszkaniowej może powierzyć związane z nią obowiązki profesjonalnemu administratorowi, który będzie współpracował z zarządcą nieruchomości lub wybrać profesjonalną firmę, oferującą zarządzanie i administrowanie nieruchomościami w pakiecie usług. Bez względu na to, na którą opcję się zdecyduje, do obowiązków administratora będzie należał szereg zadań.
Administrowanie nieruchomościami obejmuje załatwianie wszystkich bieżących spraw dotyczących danej nieruchomościami. Do obowiązków administratora należy m. in. dbanie o czystość, porządek oraz bezpieczeństwo w częściach wspólnych obiektu. W tym celu administrator najczęściej współpracuje z wybraną przez zarząd ekipą sprzątającą oraz nadzoruje jej pracę. Jego kontroli podlegają także inne czynności, do których należy m. in. dbanie o terminowość opłat dokonywanych przez mieszkańców obiektu, wydawanie poleceń wykonawcom oraz nadzorowanie ich realizacji. Administrowanie nieruchomościami to także prowadzenie i aktualizowanie spisu lokatorów oraz organizowanie zebrań wspólnoty mieszkaniowej, na których podejmowane będą ważne decyzje.
Czym administrowanie nieruchomościami różni się od zarządzania?
Administrowanie nieruchomościami bardzo często bywa łączone z zarządzaniem nieruchomościami. Warto jednak mieć świadomość, że obie te funkcje nie są tożsame, lecz wzajemnie się uzupełniają. Zakres obowiązków i kompetencji administratora jest bowiem różny od czynności realizowanych przez zarządcę. Można wręcz powiedzieć, że zarządca nieruchomości pełni nadrzędną funkcję w stosunku do administratora, który wykonuje jego polecenia.
Administrowanie nieruchomościami obejmuje czynności związane głównie ze sprawowaniem bieżącej opieki nad obiektem. W ich skład wchodzi m. in. sprzątanie, pielęgnacja terenów zielonych, pobieranie opłat czynszowych, monitorowanie awarii i ich usuwanie, a także prowadzenie korespondencji. Podczas ich wykonywania administrator pozostaje w stałym kontakcie z zarządcą i jest przed nim odpowiedzialny za jakość wykonywanej przez siebie pracy.
Mimo tego, że zakres obowiązków administratora jest węższy niż kompetencje zarządcy, pełni on równie ważną funkcję w procesie opieki nad nieruchomością. W związku z tym, warto powierzyć tę funkcję profesjonaliście, który prawidłowo wywiąże się ze wszystkich powierzonych mu obowiązków. Wspólnoty poszukujące sprawdzonego zarządcy i administratora z odpowiednimi uprawnieniami, powinny zainteresować się ofertą profesjonalnych firm, oferujących zarządzanie i administrowanie nieruchomościami w kompleksowym wydaniu.