Nowoczesne technologie przyczyniają się do rozwoju wielu obszarów naszego życia, wspomagają również funkcjonowanie przedsiębiorstw. Systemy informatyczne do zarządzania procesami w firmach pozwalają na zwiększenie wydajności pracy i ograniczenie kosztów. W artykule wyjaśniamy, jak platformy BPM usprawniają zarządzanie w organizacjach i w jakich branżach są stosowane.
Czym są platformy BPM?
Termin systemy BPM (ang. Business Process Management) dotyczy rozwiązań do zarządzania procesami biznesowymi w przedsiębiorstwach. Mogą funkcjonować samodzielnie lub współpracować z innymi narzędziami informatycznymi, na przykład systemami do zarządzania (ERP). Dzięki połączeniu technologii IT i podejścia procesowego, kadra zarządzająca ma możliwość monitorowania poszczególnych procesów biznesowych, a następnie usprawniania ich. Wśród podstawowych funkcjonalności systemów BPM można wymienić m.in.:
- kierowanie przepływem informacji,
- nadzorowanie zadań,
- mapowanie procesów,
- analizę i kontrolę danych,
- obieg elektronicznych formularzy.
Dostawcą rozwiązań opartych na zasadach BPM jest firma Novacura – ekspert w dziedzinie systemów biznesowych i doskonalenia procesów.
Zalety
Oprogramowania do zarządzania procesami pozwalają firmom osiągać wiele korzyści, przyczyniają się do ich rozwoju i konkurencyjności na rynku. Jedną z najważniejszych zalet jest zwiększenie wydajności pracy i optymalizacja działań w przedsiębiorstwie. Uzyskuje się to dzięki analizowaniu procesów i możliwości eliminowania zbędnych czynności oraz wykrywania zbyt dużego przeciążenia działów i poszczególnych pracowników. Do innych korzyści systemów BPM można zaliczyć:
- lepszy przepływ informacji,
- szybszą realizację zadań,
- optymalizację kosztów,
- elastyczność (dostosowanie systemu do wymagań).
Bardziej zaawansowanym przykładem platformy, działającej na zasadach BPM jest Novacura Layer. Połączenie istniejących systemów biznesowych oraz inteligentnego oprogramowania pozwala jeszcze lepiej niż dotychczas usprawniać procesy w przedsiębiorstwach.
Zastosowanie BPM w firmach
Najczęściej systemy BPM wykorzystywane są w następujących obszarach biznesowych:
- produkcja,
- administracja,
- księgowość,
- obsługa klienta w różnych usługach.
To jednak nie wszystkie możliwe zastosowania tego typu platform. Oprogramowanie BPM przydaje się w wielu różnych przedsiębiorstwach, głównie w tych o rozbudowanej organizacji. Wdrożenie systemu tego typu zaleca się szczególnie wtedy, gdy firma jest już na tyle duża, że trudno jest kontrolować procesy bez wykorzystania narzędzi informatycznych.