Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Kredyt to bardzo często jedyny sposób na pozyskanie dodatkowych środków potrzebnych do realizacji różnych celów. Niespodziewane wydatki, trudna sytuacja materialna, remont domu lub mieszkania, zakup nowego lokum, rozwój firmy, realizacja własnych planów i marzeń – to tylko niektóre z powodów zaciągania kredytów. Ze względu na tak duże zainteresowanie kredytami zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe przygotowują dla swoich klientów atrakcyjne oferty różniące się zarówno zasadami, jak i proponowanymi warunkami. Jednymi z najbardziej popularnych są kredyt gotówkowy oraz kredyt hipoteczny. Ich cechą wspólną jest możliwość pozyskania dodatkowych środków, jednak różni je od siebie wiele czynników. Na który z nich się zdecydować i co warto rozważyć przed dokonaniem wyboru?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny najczęściej kojarzony jest z zakupem mieszkania lub budową domu. Rzeczywiście to główny powód jego zaciągania, ale nie jedyny. Po kredyty hipoteczne bardzo często sięga się też np. w sytuacji zakupu działki budowlanej, działki rekreacyjnej, domku letniskowego, planowanego remontu, budowy garażu. Niewątpliwą zaletą kredytu hipotecznego pozostaje fakt, iż korzystając z niego, można pożyczyć znacznie więcej niż w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego. Różnica w wysokości uzyskanej kwoty w zależności od wybranej oferty może być znaczna.

Jego minusem zaś pozostaje zakres formalności, jakich trzeba dopełnić, aby móc ubiegać się o jego przyznanie, a także konieczność posiadania wkładu własnego wynoszącego minimum 10% pożyczanej kwoty. Próg ten jednak może być wyższy i sięgać nawet 20% – w zależności do oferty. Jak łatwo obliczyć, przy planowanej kwocie kredytu sięgającej kilkuset tysięcy złotych, aby otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba podczas składania wniosku posiadać przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy. Sam proces weryfikacji wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego trwa dość długo i jest szczegółowy. Ponadto pożyczone za jego pośrednictwem pieniądze trzeba przeznaczyć na konkretny cel, a zamiast wypłaty całej sumy kredytobiorca otrzymuje kolejne części w wyznaczonych transzach, zgodnie z dołączonym do wniosku harmonogramem prac.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Pieniądze pozyskane za jego pośrednictwem można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskanie zdolności kredytowej decydującej o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku jest stosunkowo łatwe, podobnie jak dopełnienie potrzebnych formalności. Choć w przypadku kredytu gotówkowego można pożyczyć zdecydowanie mniejszą kwotę, niż decydując się na kredyt hipoteczny, proces ubiegania się o jego przyznanie jest zdecydowanie szybszy. Wiele banków ma też w swojej ofercie kredyt online, o którego przyznanie można ubiegać się za pośrednictwem internetu. Kredyt gotówkowy może być sposobem na sfinalizowanie zakupu mieszkania, dokończenia budowy domu lub remontu, jeśli pożyczona suma będzie jedynie formą dopełnienia brakującej kwoty. A to ze względu na fakt, iż ta forma kredytu umożliwia uzyskanie zdecydowanie mniejszej sumy niż ma to miejsce w przypadku kredytu hipotecznego.

Który kredyt wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem kredytu hipotecznego lub gotówkowego, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jaką sumę chce się pożyczyć. Jeśli ma być stosunkowo niewielka i sięgać ok. 200 tysięcy złotych, wówczas lepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy, którego zasady są zdecydowanie bardziej elastyczne. Jeżeli zaś dysponuje się odpowiednim wkładem własnym lub też potrzebna kwota przekracza pułap proponowany w kredytach gotówkowych, wówczas najlepszą opcją jest kredyt hipoteczny. Bez względu na rodzaj wybranego kredytu, zawsze warto przeanalizować kilka kolejnych ofert, aby znaleźć najtańszą z nich. W tym celu można też skorzystać z funkcjonalnej porównywarki kredytu, zaś do ustalenia optymalnych warunków spłaty wykorzystać kalkulator kredytu gotówkowego (1).

Źródło:

  1. Madziąg M., „Kredyt gotówkowy czy hipoteczny – który kredyt wybrać na zakup domu lub mieszkania?”, (https://www.totalmoney.pl/artykuly/870708,kredyty-hipoteczne,kredyt-gotowkowy-alternatywa-dla-hipoteki,1,1), data dostępu: 01.12.2021.

Poprzedni artykułCo może zrobić dla firmy agencja marketingowa?
Następny artykułDress code biznesowy – poznaj podstawowe zasady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj