Kredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny? Wady i zalety, co i kiedy bardziej się opłaca?

Kredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny? Wady i zalety, co i kiedy bardziej się opłaca?

Kiedy potrzebne są pieniądze na szybko zazwyczaj pada decyzja o wzięciu kredytu gotówkowego, który łatwiej otrzymać niż np. hipoteczny. Oprócz tego, można korzystać jeszcze w kredytu odnawialnego, na który decyduje się coraz więcej osób. Co więc opłaca się lepiej? Kredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy określany jest również jako konsumpcyjny. Może być przeznaczony na dowolny cel, banki zazwyczaj nie wymagają informacji na temat tego, na co zostaną wydane pieniądze. Jeżeli chodzi o kwotę, kredyt gotówkowy może być zaciągnięty nawet do 200 tysięcy złotych. Średnie oprocentowanie tych produktów wynosi między 5 a 10%. Więcej informacji odnośnie tego, czym jest kredyt gotówkowy znaleźć można na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe, gdzie dostępna jest także porównywarka kredytów gotówkowych z różnych banków.

Kredyty gotówkowe wymagają mniej formalności niż te hipoteczne czy mieszkaniowe. Zazwyczaj należy przedstawić dokument tożsamości oraz zaświadczenia o pracy i dochodach. Banki sprawdzają także dane zapisane w Biurze Informacji Kredytowej, by sprawdzić, czy osoba starająca się o kredyt nie miała w przeszłości problemów ze spłatą zobowiązań. Ci, którzy w przeszłości mieli negatywną historię kredytową, mogą nie uzyskać kredytu gotówkowego w banku. Wówczas zazwyczaj pozostaje udanie się do tzw. parabanków, które z reguły nie sprawdzają informacji w BIK.

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to nic innego jak kredyt w rachunku osobistym. Często nazywa się to kontem debetowym. Kredyt odnawialny to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybkiej gotówki na już, ale nie chcą brać przy tym od razu kredytu i potrzebują niewielkiej kwoty. Aby móc wnioskować o limit w koncie należy mieć w danym banku rachunek osobisty od jakiegoś już czasu, np. od kilku miesięcy. Wymagane jest także udokumentowanie zatrudnienia oraz zarobków. Limit kredytu odnawialnego uzależniony jest od miesięcznych wpływów na konto. W niektórych bankach może to być nawet 5-krotność otrzymywanych wpływów.

Zalety i wady kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe to produkty, które nie są dla klientów banków tak wymagające jak np. pożyczki hipoteczne, ponieważ nie wymagają tylu formalności. Na korzyść jest także stosunkowo krótki czas podejmowanej decyzji o przyznaniu bądź odmowie tego kredytu. Produkt ten może zagwarantować nawet wysokie kwoty zobowiązań, co jest jedną z największych zalet. Mało tego, zazwyczaj nie jest wymagane podanie celu, na jaki zaciągany jest kredyt.

Wśród wad wymienia się najczęściej wysokie oprocentowanie takich kredytów. Nie każdy może je też otrzymać, ponieważ dla banków niezbędna jest pozytywna historia kredytowa.

Plusy i minusy kredytów odnawialnych

Kredyty odnawialne są mniej oprocentowane niż gotówkowe, co dla wielu jest główną zaletą. Można też je szybciej uzyskać, w dodatku mając na bieżąco pieniądze na koncie. W przypadku kredytu odnawialnego również nie trzeba podawać przeznaczenia, zatem jest to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują gotówki na już.

Niestety kredyty odnawialne mają też swoje wady. Niektóre osoby mogą łatwo przekroczyć limit, który narzucił bank, co wiąże się z dodatkowymi opłatami. Takie poczucie limitu daje też większą swobodę w wydawaniu pieniędzy, co dla niektórych może skończyć się rosnącymi długami.

Poprzedni artykułPożyczki krótkoterminowe, czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie?
Następny artykułNa jakie szkolenia okresowe bhp skierować pracownika któremu powierzono wykonywanie zadań bhp w firmie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj