Korzyści z wdrożenia MES w dobie przemysłu 4.0.

Systemy wspierające zarządzanie realizacją produkcji – takie jak MES – wydają się być już dzisiaj podstawą działania dla każdej poważnie myślącej o rozwoju i osiąganiu zysków firmie produkcyjnej. Wbrew temu w Polsce nadal wiele firm nie posiada MES, systemów klasy ERP a planowanie produkcji odbywa się w arkuszu kalkulacyjnym. Jaką przewagę nad nimi zyskują firmy produkcyjne idące z duchem czasu i nowych technologii?

Systemy wspierające zarządzanie realizacją produkcji – takie jak MES – wydają się być już dzisiaj podstawą działania dla każdej poważnie myślącej o rozwoju i osiąganiu zysków firmie produkcyjnej. Wbrew temu w Polsce nadal wiele firm nie posiada MES, systemów klasy ERP a planowanie produkcji odbywa się w arkuszu kalkulacyjnym. Jaką przewagę nad nimi zyskują firmy produkcyjne idące z duchem czasu i nowych technologii?

Rola MES

System do zarządzania produkcją umożliwia efektywną realizację, kontrolę i rozliczanie produkcji. Przy obecnej złożoności procesów produkcyjnych, trendowi zindywidualizowanej produkcji krótkoseryjnej oraz wysokim pod każdym względem oczekiwaniom rynku zarządzanie bez wsparcia systemów nie może być efektywne. Co istotne firmy, które nie posiadają takich systemów i zarządzają w sposób papierowy, nie mają także rzetelnych danych o tym jak działa produkcja. Szacują swoją wydajność średnio na poziomie 80%, jednak po implementacji MES okazuje się, że realne dane pokazują mniej idealny obraz a wydajność rzadko przekracza 50%.

Systemy MES dają osobom zarządzającym pełną kontrolę nad realizacją produkcji, możliwość bieżącego reagowania na nagłe sytuacje oraz dynamicznie zmieniające się oczekiwania klientów. Optymalizują produkcję i prowadzą do większej rentowności. Wśród korzyści jakie niesie wdrożenie MES użytkownicy najczęściej wymieniają redukcję kosztów produkcji oraz wyższą jakość produktów. Równie ważną zaletą jest redukcja czasu zbierania danych z produkcji oraz ich większa ilość/ jakość a także redukcja kosztów utrzymania zasobów i większa elastyczność w reagowaniu na zmiany potrzeb klientów.

Wpływ czwartej rewolucji na MES

Nowe osiągnięcia technologiczne sprawiają, że systemy i narzędzia cały czasu ulegają modyfikacjom, które mają je czynić bardziej użytecznymi. Podobnie jest z systemami typu MES, którego dalszy rozwój w dużej mierze determinuje idea przemysłu 4.0. Ta czwarta rewolucja to mówiąc najogólniej integracja inteligentnych maszyn i systemów, wielostronna i bezbłędna komunikacja a także zmiany w procesach produkcyjnych, które prowadzą do osiągania wyższej wydajności pracy, większej elastyczności wytwarzania oraz zwiększenia opłacalności zindywidualizowanej, krótkoseryjnej produkcji. Wpisując się w te idee MES wykorzystuje najnowsze technologie, m.in. internet rzeczy (IoT), którego celem jest zapewnienie firmom produkcyjnym cyfrowej pętli zwrotnej – pełnych danych o procesach, operacjach i produktach. Rewolucja niesie ze sobą także zastosowanie technologii Machine Learning. Dzięki niej MES potrafi przewidzieć, kiedy mogą pojawić się awarie, wystąpić określone problemy na linii produkcyjnej itp. Producenci maszyn także wspierają ten kierunek rozwoju, dlatego w sterownikach sprzętów zakodowane są ich wszystkie parametry. Prosty eksport danych z maszyny do MES to jeszcze większa ilość dokładnych danych. MES coraz częściej działa w oparciu o chmurę. Niesie to duże korzyści finansowe, wynikające m.in. z elastycznego skalowania produkcji. Za przechodzeniem w chmurę przemawia także analityka w czasie rzeczywistym, umożliwiająca podejmowanie szybkich decyzji, większa elastyczność produkcyjna a także technologie z zaawansowanym przywracaniem systemów po awarii.

MES staje się coraz bardziej zautomatyzowany i lepiej przygotowany do głębokiej integracji z różnego typu systemami stosowanymi w firmach produkcyjnych. Umożliwia to monitorowanie działania urządzeń i zbieranie w czasie rzeczywistym danych, które mają wpływ na produkcję. Ten trend doprowadzi nas w najbliższych latach do takiej automatyzacji systemów MES, która pozwoli na sterowanie całą produkcją. Dzięki temu osiągniemy jeden z głównym celów czwartej rewolucji – produkcję na zlecenie (MTO – make to order). Na jednej linii produkcyjnej będą mogły być wytwarzane produkty o innej specyfice i konfiguracji. Mimo że firm działających w ten sposób nie jest wiele, ich liczba rośnie i będą one stopniowo wypierać te, które zarządzane są nieefektywnie.

Wybór dostawcy

Wybór dostawcy systemu MES jest równie ważny jak nowoczesny park maszynowy i wykwalifikowana kadra. Dostawca powinien być partnerem w procesie zmiany, który pomoże określić potrzeby, profesjonalnie przeprowadzi implementację i szkolenie, ale również będzie pomocny po okresie wdrożenia. Jeśli zastawiasz się nad wyborem dostawcy MES skontaktuj się ze specjalistami z OptiMES. Nasz zespół od kilkunastu lat zajmuje się optymalizacją produkcji i wsparciem klienta na każdym etapie prac. Sprawdź jak wiele może się zmienić na lepsze z OptiMES.

Poprzedni artykułUbezpieczenie na życie dla dziecka – czy warto wykupić?
Następny artykułDochody w Niemczech a rozliczenie w Polsce

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj