Kalendarz rolniczy, tradycja i nowoczesność

Historia kalendarzy się czasów starożytnych. Korzystali z nich starożytni Grecy, Rzymianie, Egipcjanie. Kalendarze znany były przed wiekami w Chinach czy krajach Bliskiego Wschodu. Na ziemiach polskich dawno Słowianie posługiwali się, zdaniem badaczy, kalendarzem rolniczym, odwzorowującym naturalny rytm przyrody. Dziś też, jak przed wiekami, rolnicy mogą korzystać ze specjalnego kalendarza, co oczywiste, dużo nowocześniejszego. Do czego może przydać się kalendarz rolników? Dowiedzmy się.

Kalendarz rolniczy – krótka historia

Kalendarz rolników zawiera przede wszystkim informacje o najdogodniejszych terminach zasiewów i sadzeń oraz innych prac polowych, takich jak nawożenie czy stosowanie środków ochrony roślin. Taka forma wiedzy nie jest jednak rządną nowością. Kalendarze rolnicze zawędrowały pod strzechy polskich gospodarstw już w XIX w. Często były to książeczki zawierające poza wspomnianymi informacjami garść porad dotyczących wielu kwestii związanych z prowadzeniem nie tylko gospodarstwa rolnego ale też codziennych spraw domowych. Dla wielu rolników był to jedyny, oprócz Biblii kontakt ze słowem drukowanym. Dzisiaj, co oczywiste, kalendarze ewoluowały i mimo tego, że znaleźć w nich można te same informacje, same kalendarze zmieniły nieco formę, a niektóre z nich zawędrowały do Internetu.

Kalendarze nie tylko na papierze

Kalendarze dla rolników są dziś dostępne zarówno w formie tradycyjnej – papierowej, jak i w sieci. Rolnicy, którzy zdecydują się na korzystanie z formy bardziej tradycyjnej na kilkudziesięciu stronach znajdą zwykle wszystko to, co domeną tego rodzaju kalendarzy było od dawna. Na stronach kalendarza znajdują się porady, terminy siewu, zbiorów, nawożenia a czasami także komercyjne oferty firm z branży rolniczej. Ponadto w niektórych kalendarzach jest też garść informacji z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Bywa, że tego rodzaju wydawnictwa zawierają też artykuły i teksty ekspertów z zakresu rolnictwa. Przyczynić się więc mogą nie tylko do uzyskania lepszych plonów ale też poszerzają wiedzę i światopogląd z zakresu branży rolniczej. Kalendarze dostępne w sieci oferuję zasadniczo te same informacje ale w nieco nowocześniejszej formie. Często obok informacji dotyczących zasiewów itp. znaleźć w nich można kalendarium targów, wystaw i innych imprez rolniczych.

Kalendarz rolniczy w telefonie

Kalendarze rolników są dziś także dostępne w formie aplikacji na telefony komórkowe. Zwykle są nie tylko samym kalendarzem ale występują jako cześć większej aplikacji rolniczej pozwalającej na mobilne zarządzanie całym gospodarstwem. Jest to wygodna i w dzisiejszych czasach dostepna niemal dla każdego forma kalendarza.

Kalendarz rolniczy w zgodzie z naturą

Ciekawą formą kalendarza rolniczego wykorzystywanego przez niektórych właścicieli gospodarstw jest tzw. kalendarz księżycowy. Dostosowuje on prace w polu do faz księżyca. Co ciekawe, wśród rolników nie brakuje tych, którzy uważają, że korzystanie z takiej formy kalendarza daje bardzo dobre efekty. Jak wszystko w dzisiejszych czasach, taka forma kalendarza jest oczywiście dostępna także w Internecie.

Kalendarz rolniczy nie tylko dla rolników

Mimo tego, że jak sama nazwa wskazuje kalendarze rolnicze służą przede wszystkim właścicielom gospodarstw nie są przeznaczone tylko dla nich i nie jedynie oni z nich korzystają. Poradniki te, gdyż tak właściwie należałoby nazwać współczesne kalendarze rolników, przydają się i są chętnie wykorzystywane także przez sadowników, ogrodników a nawet właścicieli zwykłych ogródków działkowych.

Jakie korzyści płyną z kalendarza rolniczego?

Kalendarz rolników pozwala przede wszystkim na zorientowanie się, jakie są optymalne pory zasiewu czy zbiorów. Ponadto poszerza też wiedzę z zakresu prac gospodarskich i rynku rolniczego. Wszystko to na pewno przełoży się na uzyskanie lepszych plonów.

Poprzedni artykułCzym są usługi kadrowo-płacowe?
Następny artykułJak sprawdzić swoją historię w BIK?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj