Jakie dodatkowe usługi świadczą biura rachunkowe?

Jakie dodatkowe usługi świadczą biura rachunkowe?

Zarządzając firmą mamy kilka możliwości wyboru prowadzenia księgowości. Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usług profesjonalnych biur rachunkowych, które w swoim zakresie mają również szeroki katalog dodatkowych świadczeń. Jaki jest zakres działania biur rachunkowych?

Na czym polega profesjonalna obsługa przez biuro rachunkowe?

Chcąc uniknąć wymagającego i czasochłonnego, samodzielnego sporządzania rozliczeń często decydujemy się na zlecenie obsługi prowadzenia księgowości biurze rachunkowemu. Księgowość w firmie musi być przejrzysta i nie może budzić żadnych wątpliwości. Powierzając biznesowe rozliczenia i sprawozdania kompetentnym osobom zyskujemy gwarancję, że zostaną sporządzone zgodnie z obowiązującymi procedurami i przepisami. Katalog świadczeń biur rachunkowych jest jednak zdecydowanie szerszy niż prowadzenie księgowości. Wiele firm tego rodzaju oferuje dodatkowe usługi, które odciążają prowadzących działalność. Często biura rachunkowe zastępują działy kadr, zajmują się całokształtem dokumentacji i procedur pracowniczych. W imieniu klienta nawiązują współpracę z towarzystwami ubezpieczeniowymi, negocjują korzystne warunki polis. Na bieżąco, wraz z kancelariami prawnymi, zajmują się pozyskiwaniem środków unijnych dla zleceniodawcy. Biuro rachunkowe może zajmować się także dopilnowaniem rejestru badań lekarskich i szkoleń BHP (taxexpert.com.pl), co znacząco obniża koszty związane z koniecznością zatrudnienia firmy specjalizującej się tylko w tym zakresie. Właściciel firmy może również, za pośrednictwem biura, uzyskać potrzebny kredyt w banku.

Czym należy się kierować w wyborze biura rachunkowego?

Decydując się na zatrudnienie biura rachunkowego należy sobie zdać sprawę, że prowadzenie księgowości, obsługa finansowo-podatkowa przedsiębiorstwa nie polega na wypełnianiu rubryk przy pomocy kalkulatora. Wybór profesjonalnego biura jest dużym wyzwaniem, ale zapewni bezpieczeństwo firmy, uchroni jej członków od odpowiedzialności karnej, materialnej. Ważne, aby biuro, któremu zlecimy usługi zatrudniało lub współpracowało z osobami posiadającymi licencje doradców podatkowych, bowiem są oni gwarancją wiedzy i kompetencji. Ważne są posiadane, przez pracowników biura, certyfikaty zawodowe. Warto dogłębnie przeanalizować ofertę potencjalnego kandydata zwłaszcza jeżeli decydujemy się na obsługę przez duże biuro, świadczące usługi wychodzące ponad standardowe ramy.

Które czynności biura rachunkowego są objęte ochroną ubezpieczeniową?

Biura rachunkowe, których działalność polega na prowadzeniu ksiąg rachunkowych są zobligowane do zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jest to wymóg narzucony przez przepisy. Polisa obejmuje min. sporządzanie sprawozdań finansowych, wycenę aktywów i pasywów czy prowadzenie ksiąg rachunkowych. Trzeba widzieć, że niektóre czynności, wykonywane przez pracowników biura, nie są objęte obowiązkową polisą. Jest to min. prowadzenie dokumentacji pracowniczej, obliczanie wynagrodzeń czy składek na ubezpieczenie społeczne.

Poprzedni artykułZmienne kursy walut? Podpowiadamy, jak na nich nie stracić
Następny artykułNajskuteczniejsze metody budowania relacji z klientem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj