Jak założyć firmę transportową zajmującą się przewozem towarów?

zakladanie firmy transportowej

Prowadzenie firmy transportowej może być dobrym pomysłem na biznes. Warto jednak wiedzieć, że jest to branża regulowana, firma musi spełniać określone wymogi. Jak zatem założyć firmę transportową zajmującą się przewozem towarów? Jakim budżetem należy dysponować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak założyć firmę transportową zajmującą się przewozem towarów?

Jak wspomniano we wstępie działalność w branży transportowej jest regulowana, w związku z czym przedsiębiorca, który pragnie wykonywać usługi transportowe musi spełniać określone warunki oraz uzyskać odpowiednią licencję. Otwarcie firmy transportowej obejmuje w zasadzie 5 etapów, które wyglądają następująco:

  • uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych, co wymaga zdania egzaminu, przeprowadzanego przez komisję egzaminacyjną przy Instytucie Transportu Samochodowego (ITS);
  • wybór formy prowadzonej działalności oraz kodu PKD, którym w przypadku firm przewozowych jest z reguły 49.41.Z – Transport drogowy towarów;
  • wybór formy opodatkowania, co odbywa się na takich samych zasadach jak w każdej innej branży;
  • uzyskanie licencji transportowej, o czym można przeczytać w artykule: Licencja transportowa do 3,5 T DMC – ile kosztuje licencja na przewóz osób towarów?;
  • wybór oraz nabycie odpowiednich pojazdów.
zakładanie firmy transportowej

Założenie firmy transportowej zajmującej się przewozem towarów – koszty

Przedsiębiorstwo świadczące usługi transportu drogowego musi posiadać odpowiednią zdolność finansową, która zabezpiecza zarówno je samo, jak i jego kontrahentów. Sytuację finansową należy udokumentować, do czego może służyć m.in. raport finansowy z ostatniego roku, poręczenie bankowe oraz ubezpieczenie OZ, tj. odpowiedzialności zawodowej. W tym miejscu warto również podkreślić, że prawnie uregulowane są również limity na start, które dotyczą nowych przedsiębiorców w branży. W efekcie firma musi posiadać minimum 9000 euro, które zostaną przeznaczone na zakup pierwszego własnościowego środka transportu. Kolejnym wymogiem jest posiadanie po 5000 euro na każdy kolejny pojazd o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, który zostanie ujęty w ewidencji przy zakładaniu działalności. Kurs euro przelicza się zawsze 1 stycznia danego roku i jest on obowiązujący przez kolejne 365 dni.

Firma transportowa – obowiązki

Warto mieć świadomość, że prowadzenie firmy transportowej zajmującej się przewozem towarów wiąże się z wieloma obowiązkami. Istotny jest w tym przypadku przede wszystkim czas pracy kierowcy, który musi być odpowiednio rozliczany. Na podstawie ewidencji możliwe jest bowiem prawidłowe naliczanie wynagrodzeń. W tym miejscu warto również wspomnieć, że tzw. pakiet mobilności 2022 nakłada obowiązek wynagradzania kierowców wykonujących przewozy kabotażowe oraz cross trade na terenie UE zgodnie z minimalnym wynagrodzeniem za pracę obowiązującym w danym państwie wspólnoty. Co więcej, w takiej sytuacji należne są również diety i ryczałty, które nie mogą być zaliczane do wynagrodzenia podstawowego.

zakładanie firmy transportowej

Podsumowując należy stwierdzić, że założenie firmy transportowej zajmującej się przewozem towarów wymaga dostosowania się do przepisów obowiązujących w branży. Wynika to z uregulowań prawnych, które mają na celu ochronę interesów przewoźników oraz ich klientów, czy pracowników.

Poprzedni artykułNa czym polega skuteczny email marketing?
Następny artykułCertyfikacja ILM72 – na czym polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj