Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Rozwód jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji życiowych, dlatego tak ważne jest, by proces rozwodowy przebiegał szybko i sprawnie. Wiedza, jak najlepiej przygotować się do rozwodu, jak wygląda pierwsza sprawa rozwodowa, czy potrzebny jest adwokat – to podstawowa wiedza, która pozwoli zmniejszyć stres związany z rozwodem.

Sprawa rozwodowa – jak się do niej przygotować?

Należy na początku zaznaczyć, że sprawa rozwodowa najczęściej nie kończy się na pierwszej rozprawie. Ilość rozpraw jest uzależniona od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju pozwu, sytuacji rodzinnej (czy małżeństwo posiada dzieci), ilości powołanych świadków, itd. Jest więc zależna od złożoności sytuacji współmałżonków.

Po złożeniu pozwu przez jedną ze stron i otrzymaniu informacji o dacie pierwszej rozprawy, podstawową rzeczą o której należy pamiętać w dniu rozprawy to zabranie ze sobą dowodu osobistego. Na rozprawę nie warto przychodzić wcześniej, by nie potęgować swojego zdenerwowania.
Przed rozprawą warto zadzwonić do sekretariatu Sądu i zorientować się ile czasu przewidziano na posiedzenie oraz czy Sędzia wezwał świadków na pierwszą rozprawę. Pozwoli to na ocenienie, czy Sędzia przewiduje szybkie rozstrzygnięcie, czy jednak nie obędzie się bez kolejnych rozpraw.

Jak wygląda pierwsza sprawa rozwodowa?

Rozprawę prowadzić będzie trzech sędziów – sędzia przewodniczący i sędziowie ławnicy. Pierwsza rozprawa zazwyczaj jest rozprawą zapoznawczą. Sąd rozpatruje pozew, zapoznaje się z sytuacją rodzinną współmałżonków, ustala czy na pewno doszło do rozpadu wspólnego gospodarstwa i pożycia a także czy strony są pewne, że nie ma możliwości uratowania małżeństwa. Może również zaproponować ewentualne mediacje.

Dla osób, które obawiają się o swoją prywatność, ważną informacją może być ta, że rozprawy odbywają się za zamkniętymi drzwiami. Mogą w niej uczestniczyć jedynie: sędziowie, współmałżonkowie, ich pełnomocnicy oraz powołani świadkowie.

Podczas pierwszej rozprawy rozwodowej Sąd może, ale nie musi przesłuchać świadków. W trakcie przesłuchania świadków na Sali, obecni są współmałżonkowie oraz ich pełnomocnicy.
W sytuacji, gdy strony nie posiadają dzieci i nie wnoszą o orzeczenie winy, po przesłuchaniu strony powództwa i pozwanego, Sąd może orzec rozwód już na pierwszej rozprawie. Dzieje się tak jednak stosunkowo rzadko.

Czy do rozwodu potrzebny jest adwokat?

Jeżeli nasza sytuacja nie jest skomplikowana, nie posiadamy dzieci, nie chcemy orzekać winy, zwykła konsultacja z prawnikiem wystarczy by ze spokojem przejść przez sprawę rozwodową. O wiele bardziej komplikuje się, jeśli nie żyjemy z naszym współmałżonkiem w zgodzie, a dzieci dodatkowo stają się kartą przetargową jednej ze stron.

Jeśli wiemy, że nasza sytuacja jest trudna i będzie wymagała reagowania w zależności od „działa” jakie wytoczy przeciwko nam współmałżonek, warto zastanowić się nad powołaniem pełnomocnika, jakim będzie adwokat. Rozwód w towarzystwie dobrego prawnika może nie będzie gwarantem przejścia przez niego łatwo i przyjemnie, da nam jednak poczucie bezpieczeństwa i pozwoli mieć nadzieje na wygraną sprawę (zwłaszcza jeśli w grę będzie wchodziło ustalenie opieki nad dziećmi).

Poprzedni artykułWygranie przetargu lub konkursu publicznego
Następny artykułNetmove – Dlaczego wizerunek firmy w Internecie jest ważny i jak go kształtować