Jak wygląda proces laminowania tkanin?

laminowanie tkanin

Branża tekstylna wypracowała wiele sposobów, które mają na celu zwiększenie wytrzymałości produkowanych tkanin. Jednym z pomysłów na stworzenie mocnego, trwałego materiału jest poddanie go procesowi laminacji. Podobnie jak w przypadku laminowania papieru, polega on na dodaniu dodatkowego składnika, który pod wpływem działania temperatury wtopi się w tkaninę właściwą. Czym cechuje się proces laminowania tkanin i w jaki sposób wykorzystuje się go współcześnie?

Jak realizowane jest laminowanie tkanin?

Technologia laminowania polega na wykorzystaniu specjalnej pianki wykonanej z tworzywa sztucznego. Najczęściej do tego celu używa się materiału polietylenowego lub poliuretanowego. Między warstwami umieszcza się dodatkowo warstwę kleju, która pod wpływem dużej temperatury rozpuszcza się łącząc poszczególne części. Dzięki uniwersalności tej metody, możliwe jest łączenie ze sobą różnego rodzaju materiałów, w tym również tych o zmiennej długości i grubości. Największym ograniczeniem w tym kontekście jest rodzaj maszyny wykorzystanej w procesie laminowania. Ze względu na zastosowanie ognia, metoda ta jest określana mianem laminowania płomieniowego. Obecnie łączy się już nie tylko tkaniny, nadając im walorów wytrzymałościowych i wodoodpornych. Zaawansowane maszyny pozwalają na scalanie ze sobą m.in. syntetycznej skóry, wielu typów włóknin, a nawet cienkich warstw metali.

laminowanie płomieniowe

Gdzie wykorzystuje się tkaniny laminowane?

Laminowanie tkanin to proces szeroko wykorzystywany w branży drukarskiej i introligatorskiej. Na przestrzeni lat opracowano kilka wiodących metod łączenia materiałów za pośrednictwem tej techniki. Wyróżnia się m.in. laminowanie przy użyciu kleju termoplastycznego, czy też przy wykorzystaniu spoiwa rozcieńczanego z wodą. To jednak laminowanie płomieniowe zyskało bardzo dużą popularność ze względu na łatwość przeprowadzenia takiego procesu, uniwersalność zastosowań oraz wysoką trwałość produktu końcowego. Proces ten jest powszechnie stosowany w przemyśle tekstylnym oraz w produkcji odzieży, akcesoriów outdoorowych, odzieży ochronnej, ale także mebli, akcesoriów technicznych i produktów reklamowych. Do przeprowadzenia działań z zakresu laminacji używa się mocnych pianek – muszą być one odporne na działanie wysokiej temperatury, która stopi jedynie spoiwo znajdujące się pomiędzy warstwami.

Dlaczego laminowanie tkanin jest tak popularne?

Zgrzewanie warstw dzianin, skór oraz tkanin, może być realizowane na zasadzie laminowania wielowarstwowego. Możliwe jest zatem połączenie nie tylko dwóch części materiału, ale także i większej ich liczby. Produkt końcowy charakteryzuje się m.in.:

  • dużą wytrzymałością,
  • elastycznością produktu końcowego,
  • funkcjonalnością i wielością zastosowań,
  • zmniejszeniem parametrów palności.

Klej, który stapia się pod wpływem dużej temperatury płomienia, pozwala na ograniczenie strat laminatu podczas trwania procesu. Tkaniny laminowane zyskują dużą odporność na ścieranie – mogą być prane, sterylizowane oraz czyszczone w inny sposób. Metoda laminacji płomieniowej daje dużą swobodę klientom zamawiającym gotowy produkt. Mogą bowiem ustalić wszelkie szczegóły dotyczące cech produktu końcowego. Pozwala to na wybranie wigrofili o wielu dostępnych gramaturach. Istnieje możliwość połączenia do tkaniny bardzo grubych pianek, które wykazują duże właściwości amortyzujące. Zalety związane z procesem płomieniowej laminacji zwracają coraz większą uwagę – szczególnie pośród osób zajmujących się produkcją ubrań ochronnych, mebli, wózków dziecięcych czy butów.

Poprzedni artykułSłoik plastikowy: lekki, tani i niezastąpiony w Twoim biznesie
Następny artykułDlaczego warto zadbać o dobre ekspresy do kawy na różnego rodzaju wydarzeniach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj