Jak wybrać roaming?

W okresie wakacji lub ferii zimowych wiele osób zaczyna zastanawiać się nad ofertą roamingu. W trakcie wyjazdu na wakacje lub urlop warto mieć kontakt z najbliższymi, a także posiadać stałe łącze internetowe.

Co to jest roaming?

Roaming może być zdefiniowany jako usługa, która pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych, wysyłanie SMS-ów, a także łączenie się z Internetem, z różnych krajów, czyli za pośrednictwem usług innych operatorów. Można wyróżnić dwa główne rodzaje roamingu:

  • krajowy, który pozwala na łączenie się z innymi sieciami w swoim kraju, na przykład w Polsce, gdy własna sieć macierzysta nie jest dostępna,
  • międzynarodowy, dzięki któremu możliwe jest łączenie się z zagranicznymi operatorami.

Roaming jest uznawany za świetne i wygodne rozwiązanie, zarówno we własnym kraju, jak i za granicą. W Unii Europejskiej roaming działa na nowych zasadach od czasu, gdy wprowadzona została usługa Roam Like At Home. Zgodnie z nową regułą, opłaty w UE za połączenia nie mogą być wyższe niż na terenie własnego kraju (na przykład Polski). Jest to wyjątkowo korzystne i pozwala na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy.

Jaki roaming wybrać?

Unia Europejska ustaliła, że cena za połączenia oraz za transfer danych za granicą nie może być wyższa niż u własnego operatora. Oznacza to, że kwota ta zależy od podpisanej umowy, przy czym warto zaznaczyć, że niektóre sieci komórkowe zaoferowały swoim klientom dodatkowe pakiety bezpłatnych minut na terenie Unii Europejskiej. W takiej sytuacji nie pojawiają się dodatkowe opłaty dla użytkownika. Spore znaczenie ma więc wybranie takiej oferty operatora, w której są darmowe pakiety minut lub transferu danych. Po drugie, decydując się na roaming, warto dopytać, czy na pewno jest to roaming międzynarodowy i czy na pewno jest on w danym pakiecie. Może się zdarzyć, że po wyjeździe za granicę, okaże się, że roaming wcale nie jest dostępny i nie można ani dzwonić, ani poszukiwać informacji przez Internet. W takim wypadku nie pozostanie nic innego, tylko zakup karty SIM u operatora na miejscu, co wiążę się z dodatkowymi kosztami, a także stresem. Innym rozwiązaniem jest łączenie się za pomocą Wi-Fi, jednak należy pamiętać o tym, że takie sieci są bardziej narażone na wirusy oraz różnego rodzaju ataki, ze strony hakerów. Decydując się na roaming, warto więc dokładnie sprawdzić cały pakiet, a także ceny połączeń poza Unią Europejską. Dzięki temu można mieć pełną kontrolę nad swoimi wydatkami telefonicznymi w trakcie pobytu za granicą.

Poprzedni artykułGry zręcznościowe, towarzyskie i logiczne idealne na jesienne wieczory
Następny artykułPozycjonowanie strony firmowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj