Jak wybrać hosting pod WordPress? – Czym się kierować

Hosting jest jednym z kluczowych składników każdej udanej strony internetowej. Odpowiedni hosting pod WordPress idealnie dostosowany do Twoich potrzeb może poprawić SEO i zwiększyć sprzedaż. Dostępne są różne typy hostingu WordPress, takie jak darmowe, współdzielone, VPS, Dedykowane. W tym artykule pomożemy Ci wybrać najlepszy hosting WordPress dla Twojej witryny.

WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie. Według badań ponad 30% stron jest opartych na tym CMS. Tak dużą popularność WP zawdzięcza prostocie działania, bogactwie dodatków oraz nieocenionym wsparciu innych użytkowników.

System ten umożliwia stworzenie praktycznie wszystkich rodzajów stron internetowych, począwszy od prostego bloga, aż do skomplikowanych projektów. Dlatego wiele firm wybiera ten system do swoich celów. Jeżeli i Ty planujesz tworzenie stron, wykorzystując WP, musisz poznać kilka parametrów, które pozwolą Ci wybrać odpowiedni serwer dla strony zarządzanej przez WP.

Firmy hostingowe udostępniają technologię i przestrzeń serwerową do wynajmu lub sprzedaży klientom, którzy chcą uruchamiać witryny w Internecie. Możesz myśleć o firmie hostingowej jako o właścicielu bloku mieszkalnego, gdzie poszczególne mieszkania reprezentują powierzchnię serwerową do wynajęcia. Tak jak potrzebujesz schronienia, aby żyć, strona internetowa potrzebuje serwera i dostawcy hostingu, aby istnieć.

Jak wybrać hosting pod WordPress? - Czym się kierować

Jeżeli Twoja strona oparta jest na popularnym CMS WordPress, musisz wiedzieć, że hosting, na którym postawisz swoją stronę, musi spełniać pewne wymagania. Teraz niemal każda firma będzie twierdzić, że możesz zainstalować i uruchomić WordPress na ich serwerach. Jednak szybko odkryjesz, że to, że możesz zainstalować WordPress na serwerze sieciowym, nie oznacza, że ​​Twoja strona będzie sprawnie działała. Sprawny i szybki hosting jest jedną z kluczowych kwestii, na którą musisz zwrócić uwagę, wybierając firmę hostingową.

Dlatego potrzebujesz dostawcy usług hostingowych, który specjalizuje się w hostowaniu stron internetowych WordPress.

WordPress – Wymagania

Przed przystąpieniem do omawiania parametrów serwera, dzięki któremu Twoja strona będzie szybko i bezproblemowo działać. Na oficjalnej stornie WordPress.com możesz znaleźć rekomendowane wymagania zalecane dla serwera:

  • Wersja PHP 7.2 lub nowsza.
  • Wersja MySQL 5.6 lub nowsza, lub MariaDB wersja 10.0, lub nowsza.
  • Obsługa HTTPS

Uwaga: Jeśli jesteś w starym środowisku, w którym masz tylko starsze wersje PHP lub MySQL, WordPress działa również z PHP 5.2.4+ i MySQL 5.0+, ale te wersje osiągnęły oficjalny End Of Life i jako takie mogą narazić twoją witrynę na luki w zabezpieczeniach.

Wordpress - Wymagania

Hosting dla WordPressa – na co zwrócić uwagę

Poznaliśmy już zalecane wymagania dla WordPressa. Następnym krokiem jest które parametry serwera są dla nas najważniejsze, a do których nie musimy przykładać dużej uwagi przy wyborze. Poniżej opisaliśmy parametry, na które musisz zwrócić uwagę:

Bezpieczeństwo

Coraz więcej firm wprowadza specjalne mechanizmy mające zapewnić bezpieczny hosting. Mogą to być mechanizmy typu WAF, które blokują niebezpieczne żądania.

Miejsce na dysku

Inaczej mówiąc, jest to miejsce, które możesz wykorzystać na swoje zasoby. Pamiętaj, że jeżeli planujesz wstawiać na stronę zdjęcia o dużej rozdzielczości, lub filmy wideo będziesz potrzebować większej przestrzeni dyskowej. Sprawdź również, czy firma hostingowa nie ogranicza liczby plików na serwerze. Wybierając miejsce na serwerze, musisz również wziąć pod uwagę rozwój swojej witryny.

Transfer

To ilość danych wysyłanych z serwera do osób przeglądających naszą stronę, wyższy transfer, tym więcej ludzi może jednocześnie przeglądać nasz stronę bez obawy, że wystąpią problemy z jej stabilnością. Większość współczesnych firm oferuje nielimitowany transfer, zwróć jednak uwagę czy w regulaminie nie kryją się jakieś ograniczenia dotyczące zakazu przechowywania filmów, czy audio.

Hosting dla WordPressa - na co zwrócić uwagę

Bazy danych

Sprawdź jaką ilość baz danych możesz utworzyć na serwerze, oczywiście najlepiej jest, gdy masz możliwość tworzenia nieograniczonej liczby baz. Pamiętaj, że jedna strona stworzona w oparciu o WordPress potrzebuje do działania jednej bazy danych.

Kopie bezpieczeństwa

Każda profesjonalna firma hostingowa regularnie wykonuje kopie bezpieczeństwa danych swoich klientów. Jednak koniecznie musisz sprawdzić dwa ważne aspekty:

  • jak często wykonywana jest kopia bezpieczeństwa,
  • jak długo jest przechowywana.

Pamiętaj, że zawsze powinieneś wykonywać własne backupy oraz przechowywać je na innym serwerze niż znajduje się strona.

Pomoc techniczna

Wiele firm hostingowych obiecuje szybką pomoc w nagłej sytuacji. Dostęp do wsparcia powinien być zapewniony 24/7 przez cały rok. W końcu nigdy nie wiadomo kiedy wystąpi awaria, a poważna usterka może przynieść ogromne straty Twojemu biznesowi. Niestety, ten aspekt działania firmy hostingowej sprawdzić możemy tylko na własnej skórze – a nikt przecież nie chce stać się ofiarą awarii.

Zwróć również uwagę na sposoby kontaktu z firmą, ważne, żeby oferowała możliwość kontaktu za pośrednictwem telefonu, maila oraz czatu.

Certyfikat SSL

Istotna kwestia w kontekście bezpieczeństwa danych dla użytkownika Twojej strony. Certyfikaty bezpieczeństwa pozwalają na szyfrowane przesyłanie danych bez obaw, że zostaną one przechwycone. Jest to niezwykle ważny czynnik dla wyszukiwarki Google, jeśli więc chcesz być na wysokich pozycjach w wyszukiwarce konieczne, jest wdrożenie płatnego certyfikatu SSL.
Warto sprawdzić, czy firma hostingowa oferuje instalację darmowego certyfikatu Let’s Encrypt.

Cena

Przy szukaniu idealnego hostingu dla WordPressa nie możemy pominąć kryterium ceny. Koszty miejsca na serwerze współdzielonym są o wiele niższe niż serwer dedykowany. Przyzwoity serwer możesz wynająć w cenie ok. 150 zł/rok. Sprawdź również ile serwer będzie kosztować w kolejnych latach.

Wśród firm hostingowych, ciekawą ofertę przedstawiła firma Progreso. W następnym rozdziale skupimy się na krótkim przedstawieniu tej oferty.

Oferta firmy Progreso: Plan Biznes

Pojemność serwera: 50 GB (dyski SSD)
Transfer: bez limitu (bez limitu unikalnych odwiedzin)
Liczba baz danych: bez limitu
Kopia Bezpieczeństwa: co 24h
Wersje PHP: od 5.4 do 7.2
Certyfikat SSL: darmowy certyfikat Let’s Encrypt
Pomoc techniczna: 24/7
Darmowy test: 30 dni
Cena: 150,00 zł netto / pierwszy rok
Cena regularna: 250,00 zł netto / rok

Do zalet firmy Progreso na które należy zwrócić uwagę zaliczamy:

Autorskie oprogramowanie

Niezwykle intuicyjny i wygodny panel administracyjny Extranet. Jest to autorskie oraz innowacyjne rozwiązanie. Panel ten daje Ci absolutną kontrolę nad Twoim serwerem, domenami, pocztą, bazami danych oraz backupem.

Pomoc

Extranet oferuje również możliwość wygodnej pomocy technicznej, wyczerpującej dokumentacji, do Twojej dyspozycji masz również numery telefonów stacjonarnych i komórkowych oraz pocztę elektroniczną. Dodatkowo firma bardzo szybko odpowiada na każde zapytanie oraz działa szybko w sytuacji awaryjnej. Dla Twojej wygody 24h na dobę działa infolinia 500 450 100.

Ceny

Firma Progreso stawia na przejrzystość oferty oraz na jasne zasady współpracy. Dodatkowo nagradza swoich stały partnerów dzięki promocji „Nagradzamy lojalność!”. Stali klienci mogą liczyć na coraz niższą cenę serwerów rok do roku. Firma nie oferuje zaniżonej ceny za pierwszy rok użytkowania serwera, żeby w kolejnych latach odbić sobie te straty.

Wybór odpowiedniego hostingu pod WordPress może okazać się bardzo trudny. Przed wyborem musisz przeanalizować swoje potrzeby oraz przemyśleć jaką stronę chcesz prowadzić. Decyzja o wyborze konkretnego serwera musi być poprzedzona analizą, gdyż zwiążesz się z daną firmą przynajmniej na rok.

Poprzedni artykułW jaki sposób wdrożyć do swojego życia nawyk oszczędzania?
Następny artykułFilmy korporacyjne i wizerunkowe – wyróżnij się na tle konkurencji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj