Termin wypłaty wynagrodzenia dla pracowników wydaje się błahostką, ale w rzeczywistości nie można spychać go na dalszy plan. Powinien być z góry ustalony, zapisany w regulaminie pracy lub informacji o warunkach zatrudnienia. Co więcej, powinien być stały i nie może być przekraczalny. Pracodawcy, którzy nie wywiązują się z tych ustaleń, muszą liczyć się z konsekwencjami. Jednak powszechnie uważa się, że wynagrodzenie powinno być przekazane pracownikom 10 dnia każdego miesiąca — czy to prawda? Odpowiadamy.
Termin wypłaty wynagrodzenia w świetle Kodeksu Pracy
Aspekt ustalenia i utrzymania terminu wypłaty wynagrodzenia dla pracowników nie tylko wpływa na ich satysfakcję, ale też na dostosowanie działalności do istniejących przepisów prawa.
Zgodnie z art. 81 § 1 Kodeksu Pracy, pracownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę, które powinno być wypłacone najpóźniej do 10. dnia kolejnego miesiąca po przepracowanym miesiącu. Jednakże ten termin jest tylko górnym limitem, a nie obowiązkową datą. To oznacza, że pracodawca ma prawo wypłacić wynagrodzenie wcześniej, ale nie później.
Jak zapisać termin wypłaty wynagrodzenia w umowie z pracownikiem?
Termin wypłaty wynagrodzenia powinien być jasno określony w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania, bądź w układzie zbiorowym pracy. Oznacza to, że o ile u pracodawcy funkcjonuje jeden z tych dokumentów, nie ma obowiązku zapisywania terminu wypłaty wynagrodzenia w umowie o pracę. Ten powstaje dopiero wtedy, gdy pracodawca nie sporządził takich regulaminów.
Ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia — jak zapisać?
Zapis dotyczący wypłaty wynagrodzenia musi być precyzyjny. Powinna to być konkretna data, na przykład „5. dnia każdego miesiąca”. Ważne jest, aby termin wypłaty wynagrodzenia był realistyczny i zgodny z możliwościami finansowymi firmy, tak aby pracodawca mógł go zawsze dotrzymać. Tutaj należy zwrócić uwagę na jedną rzecz.
Kodeks Pracy art. 85 § 2 wskazuje, że pracodawca zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia „do 10. dnia miesiąca”, ale jednocześnie mówi, że termin ten musi być stały. Nie można więc zapisać w umowie z pracownikiem, że wynagrodzenie będzie wypłacane do 10. dnia miesiąca. Można natomiast zapisać, że wynagrodzenie będzie wypłacone 10. dnia miesiąca. Co w sytuacji, gdy ten dzień jest dniem wolnym od pracy?
Kiedy pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie?
Prawo jasno określa, że wypłata wynagrodzenia pracownikowi powinna nastąpić najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca, niezależnie od formy płatności — gotówki, formy niepieniężnej czy przelewu bankowego. Dla przykładu, jeśli pracownik pracował w styczniu, powinien otrzymać wynagrodzenie za ten miesiąc 10. lutego. Jeśli natomiast 10., przypada w dzień wolny od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w poprzedzający go dzień roboczy.
Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia — czy jest możliwa?
Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia jest możliwa, ale wymaga zmiany zapisów w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy, a jeśli żaden z tych dokumentów nie funkcjonuje poprzez aneks do umowy o pracę. Pamiętajmy jednak, że pracodawca nie może wydłużać terminu wypłaty wynagrodzenia poza 10. dnia następnego miesiąca, który jest określony w Kodeksie Pracy.
Wypłata wynagrodzenia zawsze w terminie
Podsumowując, tworząc regulamin pracy, nie można zapominać o terminie wypłaty wynagrodzenia, a jeśli jako pracodawca nie masz obowiązku ustalenia regulaminu pracy, zapis o terminie wypłaty powinien znaleźć się w regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym pracy, lub umowie z pracownikiem. Nieprzestrzeganie tych przepisów wiąże się z konsekwencjami, które mogą być egzekwowane przez Państwową Inspekcję Pracy, a nawet Sąd, jeżeli pracownik zdecyduje się złożyć pozew.
Pamiętaj, że zapewnienie terminowej wypłaty wynagrodzenia to nie tylko obowiązek prawny, ale również kluczowy element budowania zaufania i satysfakcji w zespole.