Jak transportuje się kruszywo?

Kruszywo budowlane, czy każdy inny rodzaj materiału tego typu, to szeroka kategoria gruboziarnistych cząstek stałych stosowanych w budownictwie i przemyśle, w tym piasku, żwiru, kruszonego kamienia, żużla, betonu pochodzącego z recyklingu, kruszyw syntetycznych i surowców. Produkty są zazwyczaj dostarczane w postaci suchej masy. Jak wygląda transport tych materiałów?

Transport przyjazny dla środowiska

Kwestie takie jak zatory komunikacyjne, emisje dwutlenku węgla i hałas na drogach stają się coraz ważniejsze, transport kruszyw w sposób przyjazny dla środowiska pozostaje jednym z kluczowych wyzwań stojących przed przemysłem logistycznym.

Wzrost zapotrzebowania na te zasoby powoduje intensyfikację działań wydobywczych (i w konsekwencji ich wpływ na środowisko) oraz problemy transportowe w regionach obfitujących w minerały skalne. Zrównoważone gospodarowanie tymi zasobami przez decydentów regionalnych jest trudne, gdyż wymaga m.in. kompleksowych i aktualnych informacji na temat rozmieszczenia przestrzennego i czasowych zmian dostępnych zasobów, popytu, produkcji i transportu.

Kolej

Fracht kruszywa koleją to sprawdzona metoda, której popularność nie spada – wręcz przeciwnie. Stale zwiększa się przewozów kruszywa rożnego rodzaju drogą kolejową co pomogło usunąć tysiące ciężarówek z zatłoczonych dróg. Masowy charakter tej metody jest niezastąpiony w użyciu jej do transportu kruszywa.

W oparciu o obecne tendencje przewiduje się, że dystrybucja kruszywa przez kolej wzrośnie jeszcze bardziej. W związku z tym branża kolejowych przewozów towarowych znajduje się w trakcie planowania i przygotowywania się do przyszłego rozwoju usług kolejowych.

Woda

Transport kruszyw drogą wodną przynosi również korzyści dla środowiska, ponieważ ten rodzaj transportu może przyczynić się do zmniejszenia zatłoczenia dróg i znacznego obniżenia emisji dwutlenku węgla. Co więcej, jest bardzo tani. Jednak wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych jest ograniczone przez bliskość rzek i kanałów.

Drogi

Dostarczanie kruszyw drogą lądową jest zdecydowanie najczęściej stosowanym środkiem transportu w przemyśle wydobywczym ze względu na jego ekonomiczność, wydajność i wygodę. Można podjąć kilka działań w celu zmniejszenia wpływu samochodów ciężarowych na środowisko, lecz na większą skale nie jest to możliwe (więcej tutaj).

Załadunek i rozładunek z w tej metodzie jest najpraktyczniejszy i najprostszy niż jakakolwiek innej Ciężarówki mogą dotrzeć do największej ilości miejsc docelowych i zwykle i tak znajdują się na końcu łańcucha dostaw kruszywa.

Poprzedni artykułWszystko co trzeba wiedzieć o tworzeniu własnego biznesu
Następny artykułZebra Global Shopper Study: Pandemia przyspiesza realizację planowanych wydatków technologicznych wśród sześciu na dziesięciu ankietowanych sprzedawców detalicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj