Jak świadomie budować historię kredytową?

Jak świadomie budować historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej to rzecz istotna, zwłaszcza jeśli w przyszłości mamy zamiar ubiegać się o przyznanie np. kredytu hipotecznego. Informacje na nasz temat znajdujące się w bazach danych Biura Informacji Kredytowej mogą mieć w tym wypadku duże znaczenie. Jak świadomie dbać o wizerunek w oczach instytucji finansowych?

Nie taki kredyt straszny…

Czy posiadanie historii kredytowej rzeczywiście jest aż tak istotne? Okazuje się, że tak. Nie chodzi tu jednak o to, by korzystać z pożyczek, kiedy to tylko możliwe. Żyjemy w czasach, w których takie transakcje, jak np. zakup mieszkania lub samochodu wymagają dodatkowego finansowania. Posiadanie pozytywnej historii kredytowej może przesądzić o tym, czy w przyszłości bank zdecyduje się na udzielenie nam kredytu hipotecznego. W dodatku rzetelne informacje mogą sprawić, że wierzyciel będzie mógł zaproponować nam korzystniejsze warunki. Brak jakichkolwiek danych w BIK może poskutkować np. wyższą marżą i prowizją, krótszym okresem spłaty i niższą kwotą pożyczki.

Pożyczki i raty – liczy się zdrowy rozsądek

Najprostszym sposobem, by rozpocząć budowanie historii kredytowej, jest korzystanie z produktów finansowych. I chociaż wiele osób wzbrania się przed tym w obawie przed zadłużeniem, to rozsądne i świadome posługiwanie się takimi usługami może przynieść jedynie korzyści. Jeśli planujemy większy zakup, warto przy tej okazji sięgnąć np. po pożyczkę na dowolny cel lub raty. Zaciągnięcie pożyczki online na zakup sprzętu AGD nie będzie wiązało się z dużym wysiłkiem, a regularne spłaty wystarczą, by zyskać w oczach przyszłych pożyczkodawców.

Oczywiście pamiętajmy również, by przy tworzeniu historii kredytowej zachować zdrowy rozsądek. Wybierając sumę pożyczki, starajmy się dopasować ją do naszych możliwości. W końcu celem nie jest wzięcie jak największej ilości gotówki, a udowodnienie, że będziemy w stanie sprawnie rozliczyć się z dodatkowego finansowania.

Śledź swoją historię kredytową

Pamiętajmy także o tym, by przed podjęciem ważnego zobowiązania prześledzić raz jeszcze historię kredytową. Na stronie BIK można zamówić raport, w którym otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące naszych wcześniejszych pożyczek. Warto to zrobić, zwłaszcza po to, by upewnić się, że nie ma w nim informacji, które mogłyby pokrzyżować nasze kredytowe plany. Nieaktualne dane, nieścisłości, te i wiele innych niedopatrzeń może wkraść się do naszej historii kredytowej. Jeżeli w raporcie pojawiają się błędy, prośbę o ich sprostowanie powinniśmy kierować do pożyczkodawcy.

Poprzedni artykułNajskuteczniejsze metody budowania relacji z klientem
Następny artykułDlaczego wdrożenie ISO 45001 i obecność autora BHP w miejscu pracy są niezbędne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj