Jak sprawdzić swoją historię w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, która zbiera wszystkie informacje na temat naszych zobowiązań finansowych, takich jak pożyczki czy kredyty. Dzięki temu, banki oraz firmy pożyczkowe mogą sprawdzić historię kredytową przed zaakceptowaniem wniosku klienta. Warto dbać o dobrą historię w BIK, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na lepsze warunki podczas zaciągania kredytu czy pożyczki. W artykule odpowiadamy na pytanie czym jest BIK oraz podpowiadamy w jaki sposób dbać o historię kredytową i zwiększać wiarygodność w oczach instytucji finansowych.

Co to jest BIK?

BIuro Informacji Kredytowej to baza danych zawierająca dokładne informacje na temat zadłużeń, zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Podczas weryfikowania wniosku o udzielenie pożyczki lub kredytu, instytucje najczęściej sprawdzają naszą historię w bazie BIK, która jest podstawą do zaakceptowania wniosku. Najbardziej istotny w tym kontekście jest terminowość spłaty zobowiązań, a także, w mniejszym stopniu, ilość zaciągniętych i spłaconych (lub wciąż spłacanych) kredytów i pożyczek.

W jaki sposób BIK pozyskuje nasze dane?

Dane, którymi dysponuje Biuro Informacji Kredytowej, pochodzą bezpośrednio od banków oraz współpracujących z BIK firm pożyczkowych. Podczas wypełniania wniosku o udzielenie kredytu czy pożyczki, często obowiązkowe jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych w ten sposób. Dzięki temu instytucja może zarówno sprawdzić dotychczasową historię kredytową potencjalnego klienta, ale także udostępniać dane na temat jego zobowiązania. Oprócz historii spłat, BIK rejestruje także między innymi datę udzielenia kredytu lub pożyczki, walutę, ilość rat czy planowany termin spłaty.

Jak zbudować dobrą historię kredytową w BIK?

W momencie kiedy weźmiemy swój pierwszy kredyt lub pożyczkę, zaczyna tworzyć się nasza historia kredytowa w BIK. Dane dotyczące płatności są przekazywane do BIK co najmniej raz w miesiącu, aż do całkowitej spłaty zobowiązania. System monitoruje na bieżąco postęp w spłacie – terminowe płatności pozwalają budować pozytywną historię, natomiast wszelkie opóźnienia powodują jej pogorszenie.

Na szczęście nie jest tak, że kilkudniowe opóźnienie zrujnuje naszą historię kredytową w BIK. Negatywna historia powstaje, kiedy opóźnienia w spłacie przekraczają 60 dni. Dodatkowo, musi minąć 30 dni od kiedy bank lub firma pożyczkowa poinformuje klienta o zamiarze przetwarzania tych informacji. Jeżeli jednak do tego dojdzie, negatywne dane mogą być widoczne w bazie aż przez 5 lat.

Sprawdzanie BIK za darmo

Kopię danych na temat własnej historii kredytowej w BIK, zgodnie z ustawą, możemy otrzymać za darmo raz na 6 miesięcy. Niestety nie został określony termin, w którym Biuro Informacji Kredytowej zobowiązuje się do dostarczenia raportu. Wnioskować o kopię danych możemy złożyć na cztery sposoby:

  • Złożyć wniosek osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK,
  • Przesłać wniosek e-mailem z podpisem kwalifikowanym,
  • Przesłać wniosek tradycyjną pocztą,
  • Przesłać wniosek na Portalu BIK (po założeniu konta)

BIK bardzo dużą wagę przykłada do weryfikacji tożsamości, w związku z tym założenie konta w BIK wymaga przekazania szczegółowych informacji. Są one przekazywane drogą elektroniczną, a potrzebne będą dokładne dane osobowe, adres zamieszkania, oraz dane z dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu. Dane należy potwierdzić przelewem bankowym lub przy wykorzystaniu kodu dostarczonego listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.

Czy można wziąć pożyczkę ze złą historią w BIK?

Jeżeli w naszej historii w BIK znajdzie się negatywny wpis, będzie to duże utrudnienie w uzyskaniu kolejnej pożyczki czy kredytu. Szczególnie trudno będzie o uzyskanie finansowania w banku, jednak nie wszystkie firmy pożyczkowe współpracują z Biurem Informacji Kredytowej. Przykładem takiej firmy jest PozyczkaPlus.pl, która podczas weryfikacji nie sprawdza historii w BIK. Terminowe płatności takiej pożyczki pozwolą na poprawę oceny wiarygodności finansowej i na uzyskanie lepszych ofert w przyszłości.

Podsumowanie

Historia kredytowa w BIK ma kluczowe znaczenie dla weryfikacji naszej wiarygodności finansowej. Opóźnienia powyżej 60 dni mogą skutkować negatywnym wpisem, który może utrzymywać się nawet przez 5 lat. Warto dbać o terminowe spłacanie pożyczek i kredytów, dzięki czemu uzyskamy znacznie lepsze warunki w przyszłości.

Poprzedni artykułKalendarz rolniczy, tradycja i nowoczesność
Następny artykułFundusze Inwestycyjne Zamknięte

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj