Innovation box czyli na czym polega innowacyjna nowa ulga podatkowa

Już od 2019 roku Polska dołączyła do grona krajów Europejskich, które w ramach przedsiębiorczości promują konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw działających w obszarze prac badawczo-rozwojowych poprzez zmniejszenie wartości stawki podatkowej. Warto jednak zapoznać się z tym, czym dokładniej jest innovation box (IP BOX), oraz kto może liczyć na obniżenie stawki podatku.

Czym jest ulga Innovation Box

Innovation Box, to znane w innych krajach Europy Intellectual Property Box, czyli, innymi słowy ulga, którą Państwo wprowadza dla przedsiębiorstw, których podstawą działalności jest praca badawczo-rozwojowa, której wynikiem jest stworzenie pewnej dodatniej wartości intelektualnej, która może zostać poddana komercjalizacji poprzez ustanowienie patentu. Dla tego typu działalności przewidziana jest zmniejszona stawka podatku dochodowego CIT z 19 do 5%. Obniżoną stawkę podatku stosuje się w momencie, gdy dochód działalności jest generowany w oparciu o patenty, prawa ochronne dla patentów, prawa z rejestracji, oraz między innymi prawa autorskie do oprogramowania komputerowego.

Jakie warunki należy spełnić, by móc zastosować ulgę Innovation Box

Jeżeli przedsiębiorca chciałby być objęty Innovation Box (IP BOX), niezbędne jest spełnienie pewnych warunków. Niezbędne jest bardzo precyzyjne dokumentowanie wszelkich opłat i kosztów, jakie poniesione są w wyniku stworzenia wartości niematerialnej, z której dochód jest rozliczany. W związku z tym, jeżeli przedsiębiorcza standardowo rozlicza się w oparciu o księgę przychodów i rozchodów, niezbędne będzie stworzenie dodatkowej ewidencji, która obejmie nie tylko koszty, ale również jednostkowe przychody wygenerowane na podstawie tej konkretnej wartości niematerialnej. Tylko na podstawie tej odrębnej ewidencji możliwe jest dokładne wyliczenie, jaka kwota podatku zostanie wzięta pod mniejszą stawkę Innovation Box.

Innovation Box jest dużym ułatwieniem dla wszystkich przedsiębiorców, którzy dotychczas działając w branży badań i rozwoju byli zmuszeni odprowadzić standardową stawkę podatku dochodowego. Obecna innowacja może w skuteczny sposób zachęcić ich do kontynuowania działalności na atrakcyjniejszych dla nich warunkach podatkowych.

Poprzedni artykułDlaczego słodycze reklamowe to dobry sposób na promocję firmy?
Następny artykułDobry adwokat – jak takiego znaleźć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj