Import z Turcji a aspekty prawne

Import z Turcji a aspekty prawne

Republika Turcji jest krajem w części położonym na terenie Europy, a w części już w Azji. Wśród państw Bliskiego Wschodu i Azji Turcja to dla Polski bardzo ważny partner handlowy. Z Turcji importujemy przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz lekkiego. W przypadku wyrobów przemysłu lekkiego dominującą pozycję stanowi odzież i tekstylia. Warto jeszcze na wstępie dodać, że rynkiem tureckim interesuje się coraz więcej polskich przedsiębiorców.

Jak wygląda import z Turcji w świetle przepisów prawnych?

Po wejściu naszego kraju w 2004 roku do Unii Europejskiej jedną ze stron umów, które zostały zawarte pomiędzy Unią a Turcją jest także Polska. W kwestiach legislatury import z Turcji został oparty na prawach unii celnej. Do tego Polska jest stroną Umowy o wolnym handlu, która w pełnym brzmieniu obowiązuje od 1996 roku. Umowy o wolnym handlu uzupełniają przepisy unii celnej. Umowy o wolnym handlu dotyczą między innymi produktów, które obejmował traktat na mocy, którego została powołana do życia Europejska Wspólnota Węgla i Stali – jej tradycje kontynuuje Unia Europejska. Kolejną grupą produktów, których dotyczą Umowy o wolny handlu są produkty rolne nieprzetworzone. Wymienione uchwały, które regulują zasady handlu pomiędzy krajami członkowskimi UE a Turcją oznaczają w praktyce, że cła eksportowe oraz importowe pomiędzy Unią a Turcją są zniesione.

Jakie towary objęte są importem bezcłowym z Turcji?

Bez cła z Turcji można sprowadzać wszystkie towary przemysłowe. Wyjątkiem jest węgiel i stal. Bez cła mogą być również sprowadzane towary, które zostały wyprodukowane na terenie Republiki Tureckiej z wykorzystaniem surowców pochodzących z krajów trzecich. Importerzy z Polski powinni pamiętać przede wszystkim o tym, że produkty, które importują z Turcji muszą dowód, który potwierdza, że spełniają one warunki określone w unii celnej. Takim dokumentem jest ATR.

Czym jest dokument ATR?

Jest to świadectwo przewozowe. Potwierdza ono, że importowany z Turcji produkt ma preferencyjne pochodzenie. Dodatkowo dokument ATR potwierdza, że produkt ma pochodzenie charakterystyczne i obowiązujące w przypadku handlu pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej a Turcją. Dokument wydawany jest na wniosek złożony przez importera, może zostać wydany przez władze celne Republiki Tureckiej. Na importerach, którzy otrzymają dokument ATR ciąży obowiązek dokonania zgłoszenia celnego w sposób formalny. Kwestie opodatkowania towarów sprowadzanych z Turcji nie zostały bowiem określone zapisami międzynarodowej umowy zawartej pomiędzy UE a Turcją.

O czym jeszcze importerzy powinni wiedzieć?

Osoby, które dopiero zamierzają zająć się importowaniem towarów z Turcji, powinni pamiętać, że istnieje grupa towarów, które muszą posiadać oznaczenie CE. Oznaczenie to informuje potencjalnych konsumentów, że kupują produkt, który jest zgodny z dyrektywą unijną. Oznaczenie CE musi znajdować się między innymi na urządzeniach, które spalają paliwa gazowe, przyrządach pomiarowych, zabawkach.

Źródło: http://seacargoo.com/import/turcja

Poprzedni artykułCzym jest panel operatorski?
Następny artykułDobór silnika elektrycznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj