Import z Chin – poradnik

Rynek chiński jest największym rynkiem na świecie, a wielu przedsiębiorców inwestuje w towary i dobra, które produkowane są w konkurencyjnej cenie w nakładzie hurtowym. Z tego względu znalezienie odpowiedniego partnera biznesowego jest bardzo trudnym przedsięwzięciem, jednakże dokonanie tego nie jest niemożliwe.

Na początku przede wszystkim należy zaznaczyć, że import z Chin należy do dość skomplikowanego i długotrwałego procesu. Zanim podejmiemy się sprowadzania dóbr z Państwa Środka należy dokonać szerszego rozeznania wobec realiów panujących na chińskim rynku. Na samo działanie składa się wiele czynników, takich jak znalezienie i weryfikacja przyszłego kontrahenta, wybranie środka transportu towarów i sama odprawa celna. Każdy z wymienionych wyżej czynników wymaga szerszego rozeznania, by nie popełnić podstawowych błędów, uniknąć dodatkowych kosztów, a przede wszystkim by nie paść ofiarą oszustwa.

1. Od czego zacząć import z Chin?

Najważniejszą kwestią przy procesie importowania z Chin jest wyszukanie odpowiednich kontrahentów. Pierwszym tego etapem jest pozyskanie producenta, który spełni nasze wymogi pod względem cenowym, jak i jakościowym produktu. Drugim etapem jest zweryfikowanie kontrahenta pod względem licencji sprzedażowej oraz zasad współpracy.

W jaki sposób więc możemy pozyskać naszego przyszłego kontrahenta? Są na to dwa sposoby:

  • Szukanie dostawcy z Chin na targach
  • Zdalne pozyskiwanie chińskich partnerów biznesowych

Po tym jak już znajdziemy odpowiedniego producenta, który sprosta naszym oczekiwaniom, należy dokładnie zbadać produkt, który będziemy sprowadzać, patrząc kategoriami: czy jest on bezpieczny i zgodny ze wszystkimi normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Aby to sprawdzić, trzeba poprosić naszego dostawcę o dostarczenie i przedstawienie nam pełnej dokumentacji.

To, jak będzie wyglądać dostarczona przez naszego kontrahenta dokumentacja, zależy ściśle od rodzaju sprowadzanego towaru, jednak w większości towarów sprowadzanych z Państwa Środka wymagane jest oznaczenie CE. (CE to oznakowanie umieszczone na produkcie, które oznacza, że towar w pełni spełnia wymagania dyrektyw z tak zwanego “Nowego podejścia” Unii Europejskiej). Gdy już dostaniemy komplet dokumentów, należy dokładnie mu się przyjrzeć i go przeanalizować, ponieważ niekiedy zdarza się, że producenci z Chin je fałszują, a to na nas (czyli importerach) spoczywa odpowiedzialność w przypadku granicznej kontroli towaru.

2. Transport z Chin

Kolejnym krokiem, gdy już omówiliśmy wszystkie z powyższych kwestii i dopięliśmy wymagane formalności jest uzgodnienie sposobu i warunku transportu importowanych przez nas towarów. Niezbędna jest do tego znajomość reguł Incomers 2020. Co ważne, wybór warunków Incomers 2020 jest zależny od rodzaju transportu który wybierzemy. (spójrz tabela niżej)

Rodzaj transportuCIFFOBFCADAPEXW
MorskiTAKTAKTAKTAKTAK
KolejowyTAKTAKTAK
LotniczyTAKTAKTAK
Zaleca sięNIETAKTAKTAKTAK

Ze względu na to, że Chińczycy często źle interpretują regułę transportu na zasadach DDP, ta metoda jest odradzana. Wygląda to tak, że chińska strona deklaruje się, że pokryje koszta cła oraz podatku VAT, jednak w praktyce nie posiadają oni takiej możliwości, a w przypadku kontroli celnej to właśnie importer musi pokryć koszty

3. O czym musi pamiętać importer?

Przy importowaniu towarów z Chin konieczne jest dokonanie odprawy celnej oraz opłacenie należności celno-skarbowych. Ważne jest to, aby wcześniej dokładnie zapoznać się z cennikiem celnym, aby sprawdzić które z importowanych towarów będą dla nas korzystne, a także w jakich ilościach powinniśmy je sprowadzać.

Do sprawdzania stawek celnych służą dwa systemy:

  • ISZTAR
  • TARIC

Korzystając z tych systemów, jesteśmy w stanie sprawdzić również czy przy sprowadzaniu danego towaru nie obowiązują dodatkowe obostrzenia. Niezwykle ważne jest to, aby znać kody celne, które są podstawą przy imporcie każdego towaru, ponieważ podanie tych kodów na odpowiednich dokumentach może znacznie przyśpieszyć cały proces kontroli granicznej.

4. Czym jest system EORI?

EORI to w skrócie Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych z ang. Economic Operators’ Registration and Identification. System EORI to element środowiska elektronicznego cła działającego w ramach programu e-Customs przez Unię Europejską. Uzyskanie numeru EORI pozwala na prosty sposób importowania towarów z Chin szczególnie ważne jest zapoznanie się z systemem EORI dla początkowego kontrahenta, umożliwiając przy tym uniknięcie problemów związanych z tym przedsięwzięciem. Głównym celem tego systemu jest przyśpieszenie dokonywania formalności i operacji celnych przez przedsiębiorców.

Jak i gdzie złożyć wniosek? Jaki jest czas oczekiwania?

Złożyć wniosek możemy szybko za pośrednictwem internetowej strony rządowej. Należy założyć konto, przesłać wniosek poparty odpowiednimi dokumentami, jak np. odpis z rejestru działalności gospodarczej KRS/EIDG, NIP, REGON. W przypadku, gdy zostaną podane błędne dane, numer otrzymujemy tylko na 30 dni, a w tym czasie niezwłocznie musimy uzupełnić braki formalne. Co ważne, takiej rejestracji może dokonać jedynie osoba upoważniona do działania przed organami Służby Celnej w imieniu przedsiębiorcy, czyli pełnomocnik, właściciel. Taka osoba dostaje wtedy numer SISC, na którego podstawie jest w stanie złożyć wniosek o przyznanie numeru EORI. Przy pomyślnym rozpatrzeniu wniosku na naszym profilu PUESC pojawi się komunikat potwierdzający. Numer EORI zazwyczaj dostajemy tego samego dnia, co został złożony wniosek, a jego rejestrację należy dokonać najpóźniej przy wykonywaniu pierwszej odprawy celnej.

Poprzedni artykułPodział majątku a rozwód
Następny artykułRośnie popularność inwestycji giełdowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj