Gospodarka w Polsce – z jakimi problemami borykają się skarbowcy?

Gospodarka w Polsce - z jakimi problemami borykają się skarbowcy?

Gospodarka w Polsce i skarbowcy borykają się z rosnącą szarą strefą. Temat zagrożenia już wielokrotnie podejmowali ekonomiści, ostrzegając, że skomplikowane prawo podatkowe, a zwłaszcza wysokość opłat, jakie trzeba oddawać państwu (VAT), wpływa na powiększanie się szarej strefy.

Polska gospodarka ponosi duże straty przez wzgląd na rosnącą w siłę szarą strefę. Przedsiębiorcy nie tylko uciekają od płacenia podatków, ale też legalnego zatrudniania pracowników. Skarbowcy, mimo zwiększenia kontroli, nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem, wyłapując zaledwie nikły procent uczestników tego procederu.

Gospodarka i jej straty z powodu szarej strefy

Gospodarka z problemem rosnącej w siłę szarej strefy boryka się nie od dziś, chociaż firm, które uciekają od konieczności odprowadzania podatków jest coraz więcej. Ekonomiści winą obarczają rządzących, którzy zamiast organizować spektakularne kontrole, z których część faktycznie kończy się medialnym sukcesem, powinni uprościć prawo podatkowe, a co więcej zachęcić pracodawców do legalnego zatrudniania.

Nielegalne zatrudnienie działa podwójnie na niekorzyść państwa – poza tym, że właściciele firm nie płacą za tych pracowników składek, ponieważ oficjalnie po zostają oni pracownikami danej firmy, to na domiar złego wykonują nieopodatkowaną pracę. Jeśli chodzi o nielegalne zatrudnienie, to szczególnie dotyka sektora związanego z usługami m.in. budownictwa, handlu, gastronomii itp. Z kolei duże firmy, które muszą corocznie oddawać na rzecz państwa spory procent swoich zysków, wybierają ucieczki od płacenia podatków, lokując swój kapitał w tzw. rajach podatkowych, czyli tych krajach, które mają bardzo liberalne podejście do systemu fiskalnego, a co więcej nie są zobligowane międzynarodowymi umowami do udzielania informacji finansowych. Dla tego typu przedsiębiorców nawet groźba kary skarbowej nie jest tak dotkliwa, jak konieczność oddawania państwu zarobionych pieniędzy.

Skarbowcy i ich udział w zwalczaniu szarej strefy

Skarbowcy, jeśli chodzi o tropienie nielegalnych działań przedsiębiorców, mają bardzo trudne zadanie, którego nie ułatwiają zagmatwane przepisy podatkowe. Dodatkowo Urząd Skarbowy, jeśli chodzi o najważniejsze stanowiska, przeszedł w Polsce gruntowną wymianę kadrową, co uczyniło z niego narzędzie politycznych przepychanek. Urzędnicy, wspierani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, skutecznie utrudniają zawodowe funkcjonowanie polityków opozycji. Głośne stało się ostatnie stwierdzenie Ryszarda Petru, dla jednej z komercyjnych rozgłośni radiowych, który wprost mówił o utrudnianiu mu życia przez skarbowców, przez co zmuszony był zamknąć prowadzoną działalność gospodarczą.

W czasie, kiedy wzmożone kontrole dotykają nieprzychylnych rządzącej frakcji osób, szara strefa nadal rośnie w siłę, ponieważ na walkę z nią przeznaczone są zbyt małe zasoby ludzkie. Wyrywkowe kontrole nie są w stanie zatrzymać wypływającego z kraju kapitału, na czym tylko traci polska gospodarka.

Czytaj więcej: Rusza kampania do wyborów samorządowych – co tym razem obiecują politycy?

Poprzedni artykułBiuro rachunkowe – kiedy warto postawić na jego usługi?
Następny artykułProwadzisz sklep internetowy? Musisz znać preferencje klientów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj