Gdzie można zastosować hydroakumulatory?

Gdzie można zastosować hydroakumulatory?

Akumulatory hydrauliczne są istotnymi elementami powszechnie stosowanymi w układach i stanowią m.in. dodatkowe źródło energii. Poza tym pełnią również inne ważne funkcje, które usprawniają pracę w różnych rodzajach układów hydraulicznych w licznych urządzeniach i maszynach. Czym się charakteryzują, dlaczego są tak ważne i jak można je wykorzystać na wiele sposobów?

Czym są hydroakumulatory?

Akumulatory hydrauliczne nazywane również hydroakumulatorami to najprościej mówiąc zbiorniki wykonane z mocnej i solidnej stali, w których środku znajduje się pęcherz lub specjalna membrana oddzielająca gaz i ciecz. Hydroakumulatory są w stanie wytrzymać bardzo wysokie ciśnienie, dzięki czemu służą do przechowywania energii hydraulicznej magazynowanej za sprawą kurczliwości gazu. Umożliwia to oddanie energii poprzez rozprężenie w sytuacji, gdy ta jest potrzebna. Zasada działania polega na wprowadzeniu specjalnym zaworem gazu obojętnego i jego sprężenie do wstępnego ciśnienia. Po jego przekroczeniu olej pływa do akumulatora hydraulicznego, przez co następuje wzrost ciśnienia i zmniejszenie się objętości gazu, a przez to uzyskanie miejsca na większą ilość oleju.

Zadania hydroakumulatorów

Jakie są główne zadania i funkcje akumulatorów hydraulicznych? To przede wszystkim gromadzenie i przechowywanie energii ciśnienia cieczy hydraulicznej (jako awaryjne źródło energii). Oprócz tego są odpowiedzialne za zmniejszanie falowania ciśnieniowego w obwodach hydraulicznych, a także drgania w zawieszeniach pojazdów, co pozwala na zwiększanie wydajności układów. Można jest także łączyć w baterie i natychmiast opróżniać, by uzyskać znaczną objętość w krótkim czasie. Poza tym są używanie jako zasobniki cieczy hydraulicznej, pozwalające na zakończenie procesu hydrostatycznego, gdy zawiedzie pompa.

Gdzie stosuje się hydroakumulatory?

Hydroakumulatory wykorzystywane są w zasilaczach hydraulicznych różnych urządzeń i maszyn przemysłowych. Można je także znaleźć w zawieszeniach samochodów, a także w maszynach roboczych, betoniarkach, ładowaczach czy ciągnikach. Szerokie zastosowanie wynika przede wszystkim z wysokiej funkcjonalności i efektywności dla pracy całego układu hydraulicznego.

Akumulatory hydrauliczne są sprawdzonym rozwiązaniem w wielu branżach. Umożliwiają szybszą i bezproblemową pracy maszyn. Mnogość ich rodzajów na rynku umożliwia dobór modelu idealnie dopasowanego do konkretnego celu.

Poprzedni artykułMakulatura w skupie – jak tam trafia i co się z nią dzieje?
Następny artykułKiedy złożyć skargę na bezczynność organu administracji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj