Fundusze ETF (Exchange Traded Funds) cieszą się coraz większą popularnością, jednak wśród inwestorów nadal budzą wiele obaw. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wynikają one jedynie z braku odpowiedniej wiedzy na temat inwestowania. Trzeba się jednak zastanowić czy kupując samochód musimy znać budowę jego silnika lub umieć zaprogramować systemy bezpieczeństwa. Jako użytkownika interesuje nas jego niezawodność, funkcjonalność i wygoda. Podobnie ma się sprawa z giełdą i funduszami indeksowymi. Jeśli zależy nam na szybkim zysku, z pewnością należy wybrać ETF, ponieważ fundusze indeksowe wiążą się z zyskami długoterminowymi. Wybierając dany fundusz musimy znać różnice między ETF a funduszami indeksowymi i właśnie na tym skupię się poniżej.
Czym są ETF i fundusze indeksowe?
Zarówno ETF jak i fundusze indeksowe są funduszami pasywnymi, czyli inwestujemy w gotowy koszyk akcji, obligacji czy surowców.
W przeciwieństwie do ETF, fundusze indeksowe nie są notowane na giełdzie, czyli nie wymagają założenia rachunku maklerskiego. Jedyne co musimy zrobić to kupić jednostki uczestnictwa funduszu bezpośrednio w TFI lub u dystrybutora. Wadą funduszy indeksowych jest fakt, że wyceniane są raz dziennie. Oznacza to, że ostateczna cena kupna/sprzedaży jest znana często następnego dnia.
Fundusze ETF są to fundusze notowane na giełdzie, dzięki czemu certyfikaty ETF-ów są w ciągłym obrocie giełdowym, więc można je nabyć lub odkupić w każdej chwili. Trzeba jedynie posiadać rachunek maklerski. Zaletą ETF-ów jest fakt, że są one wyceniane w czasie rzeczywistym, a wyceny zależą od ostatniej zawartej na rynku transakcji.
Podobieństwa między funduszami
Oba omawiane typy funduszy pasywnych są obarczone stosunkowo niskimi opłatami bieżącymi. Są to niewysokie opłaty za zarządzanie czy prowizje za transakcje. Poza tym w obu funduszach płacimy podatek Belki, czyli odprowadzamy 19% kwoty od zysków kapitałowych. Fundusze te różnią się jedynie sposobem rozliczenia podatków.
Jakie są różnice między funduszami indeksowymi a ETF?
- Fundusze indeksowe nie wymagają wielkich kwot, natomiast ETF-y zależą od oferty biura maklerskiego, więc z racji prowizji maklerskich koszty są nieco wyższe od kwoty inwestycji.
- W przypadku funduszy ETF transakcje kupna/sprzedaży realizowane są w czasie rzeczywistym, zgodnie z harmonogramem sesji, natomiast wycena jednostek uczestnictwa w funduszach indeksowych obliczana jest raz dziennie, więc realizacja może nastąpić kolejnego dnia po transakcji po cenie z tego dnia.
- Dużą różnicą między funduszami indeksowymi a ETF-ami jest kwestia podatkowa. Oba fundusze obarczone są podatkiem Belki, jednak różnią się sposobem jego rozliczania. W przypadku funduszy indeksowych, przy każdym wychodzeniu z inwestycji, TFI liczy nam podatek i nas rozlicza, natomiast w przypadku ETF-ów rozliczamy się sami raz w roku. Jest to korzystniejsze, ponieważ sami uwzględniamy zyski i straty z różnych instrumentów. Wymaga to więcej pracy, jednak jest korzystniejsze. Krajowe domy maklerskie na koniec roku przesyłają klientom zestawienie PIT8C, na którego podstawie wypełniamy PIT38.
Bardziej rozbudowane informacje znajdziesz pod tym adresem.