Ekologiczne biuro – oszczędzanie przyjazne środowisku

Niektóre miasta toną w śmieciach. W innych regularne stały się braki w dostawie prądu. Choćby te dwa aspekty sprawiają, że coraz częściej myślimy o ekologii. W domowym zaciszu staramy się segregować śmieci, aby część surowca z opakowań mogła zostać ponownie przetworzona na kolejne produkty. Oszczędzamy też wodę czy energię elektryczną. Nie zawsze z niedoboru, a częściej z powodu coraz wyższych rachunków. Ale jak takie prywatne działania przełożyć na pracę całego przedsiębiorstwa?

Czy można mieć ekologiczne biuro?

Oczywiście, że można! Nawet w biurach, które są częścią biurowca, każda pojedyncza firma może wprowadzić zmiany na lepsze. Większe pole do popisu mają właściciele budynków lub też firmy produkcyjne, które mają swoje własne hale. Nie oznacza to jednak, że i mały sklepik, który jest częścią wielkiego centrum handlowego, nie może przyłożyć się do oszczędzania zasobów naturalnych.

Przede wszystkim ekologiczne rozwiązania są nie tylko dbaniem o naturę i środowisko, w którym żyjemy. Mogą realnie wpływać na koszty ponoszone przez firmę. Oszczędzanie wody już po kilku miesiącach może pokazać finansowe oszczędności. A inwestycja np. w panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną, daje możliwość znaczącego obniżenia rachunków za prąd lub nawet zniwelowania ich do 0. Jednak i mniejsze inwestycje czy działania na mniejszą skalę przyniosą oczekiwane efekty.

Ekologiczne rozwiązania dla całych budynków

Jeżeli budynek, w którym mieści się firma, należy do nas, można pomyśleć o większych inwestycjach. Zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo zużywa dużo prądu lub przez braki w dostawach energii z sieci elektrycznej ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem. Wtedy rozwiązaniem może być inwestycja we własne źródło energii elektrycznej oraz w swój magazyn, który zostanie uruchomiony, gdy zabraknie prądu w sieci.

Panele fotowoltaiczne można zamontować nie tylko na dachu, ale na odpowiedniej konstrukcji ustawione na stabilnym gruncie. Odpowiednio dobrana wielkość instalacji sprawi, że możemy mieć wystarczającą produkcję prądu dla biura, a nawet dla całego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Jednak zwykle koszty takich rozwiązań są duże. W sfinansowaniu tej i innych inwestycji może pomóc ekologiczny kredyt. Za jego pomocą można wyposażyć firmę w nowoczesne urządzenia i przekształcić ją w ekologiczne miejsce pracy.

Jeszcze innym rodzajem ekologicznej inwestycji będzie ogrzewanie. W każdym budynku lub nawet wynajmowanym lokalu potrzebne jest ogrzewanie. Za najbardziej ekologiczne uchodzą choćby pompy ciepła. Ale można też wykorzystać system rekuperacji czy postawić kominek na pellet. Każdy z tych systemów ogrzewania jest ekologiczny. I choć wymaga większego nakładu środków, aby go założyć, to później generuje bardzo niskie lub nawet zerowe koszty użytkowania.

Ekologia w biurowcu

Najczęściej jednak zdarza się, że biuro jest jednym z wielu lokali w budynku. Co wtedy możemy zrobić? Nie mamy wpływu na źródło energii czy ogrzewania, ale mamy wpływ na inne elementy. Ekologiczne biuro segreguje śmieci. Dzięki temu można odzyskać z nich surowce. Metal, szkło, papier czy plastik mogą być ponownie przetworzone. A więc jeśli mamy możliwość zdawać je oddzielnie, róbmy to.

Sam papier można też oszczędzać. Zwłaszcza dzisiaj jest to niezwykle potrzebne, ponieważ już mówi się o kryzysie gospodarczym związanym z produkcją papieru. Wiele dokumentów można obecnie tworzyć, przesyłać i archiwizować w formie elektronicznej. A jeśli musimy coś wydrukować, starajmy się stosować druk dwustronny, aby zagospodarować każdą kartkę.

Niektóre biura wprowadziły zasadę „zero waste”. Na czym ona polega? Przede wszystkim ograniczone jest zużycie plastiku. Choćby w biurowej kuchni można zobaczyć zamiast wielu pojedynczych plastikowych butelek wodę w szklanych opakowaniach lub dystrybutor do wody zimnej i ciepłej. Już taka mała zmiana może spowodować, że biuro, jak i jego pracownicy będą bardziej dbać o środowisko i korzystać ze sposobności, aby zrobić coś na rzecz jego ochrony.

Źródła:

https://columbusenergy.pl/blog/ekologiczne-biuro-co-zrobic-by-byc-bardziej-eko-w-firmie/?popcalc

https://www.ekologia.pl/wiedza/poradnik/jak-oszczedzac/ekologiczne-biuro-oszczedne-i-przyjazne-srodowisku,11010.html

Poprzedni artykułPolski Ład nie taki straszny z dobrym księgowym!
Następny artykułAwers-Art Pierwszy w Polsce Dom Aukcyjny NFT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj