Dlaczego warto skorzystać z punktu nadawania paczek i co można w nim wysłać?

Codziennie zostaje wysłanych mnóstwo paczek – zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorców. Towar można wysłać kurierem lub skorzystać z możliwości nadania paczki w punkcie. Jeśli przesyłka nie jest wielkogabarytowa lub mocno niestandardowa, warto wybrać drugą opcję. Poniżej kilka słów o tym, dlaczego to rozwiązanie jest wygodne.

Nadanie paczki w punkcie, czyli gdzie?

Samodzielna wysyłka paczki wymaga przygotowania pakunku przez wysyłającego. Po odpowiednim zabezpieczeniu i oznakowaniu przesyłki, nadawca zanosi ją do punktu nadania paczki, którym może być:

  • placówka pocztowa – Poczta Polska oferuje dodatkowe usługi w zakresie dostarczenia paczki (np. do konkretnej godziny), a także ułatwia nadanie poprzez możliwość skorzystania z aplikacji Elektroniczny Nadawca; ponadto osoby nadające i odbierające przesyłki kurierskie mają pierwszeństwo w dedykowanych okienkach obsługi klienta
  • parcelshop – punkt handlowy lub usługowy, który kooperuje z firmą kurierską (np. sklepy spożywcze, kioski, stacje paliw)
  • paczkomat – automat stworzony z myślą o całodobowej możliwości nadawania i odbierania przesyłek

Możliwości nadania jest kilka. Jaka opcja będzie najlepsza? To zależy od tego, który punkt nadania paczki jest najbliżej lub jaką opcję wysyłki wybrał odbiorca. Trzeba bowiem pamiętać, że nie w każdej lokalizacji może być dostępna dana forma.

Co można wysłać w punkcie?

Praktycznie wszystko, co będzie mieściło się w wymiarach i wagach przyjmowanych do przewozu przez danego przewoźnika – począwszy od drobnej biżuterii, poprzez książki, ubrania, części motoryzacyjne, a skończywszy na niewielkim sprzęcie AGD. Przy wyborze nadania paczki w punkcie trzeba również oszacować realne możliwości dostarczenia pakunku do placówki (jeśli kurier musiałby odebrać paczkę bezpośrednio z domu lub firmy, zmieni się koszt wysyłki).

Należy także pamiętać, że istnieje lista przedmiotów zakazanych, która wyklucza z transportu rzeczy niedozwolone prawem lub przepisami. Wśród nich znajdują się m. in. narkotyki, wyroby tytoniowe, amunicja.

Jest również grupa towarów, które wymagają specjalnych warunków transportu (np. artykuły spożywcze), a czasami nawet określonych zezwoleń (typu żywe rośliny, zwierzęta). Z tego względu punkt nadania paczki nie będzie mógł podjąć się realizacji zlecenia.

Ponadto przewoźnicy posiadają własny regulamin dotyczący przewozu i mogą dodatkowo wskazać inne zawartości jako zakazane. Przykładem jest alkohol, którego część firm kurierskich nie chce transportować z uwagi na możliwość uszkodzenia zawartości, a w konsekwencji – zalania innych przesyłek lub skaleczenia osób zaangażowanych w proces.

Zalety punktu nadawania paczek

Punkt nadania paczki posiada wiele zalet. Przede wszystkim – elastyczność. W zależności od dostępności placówek nadający może wybrać najdogodniejszą opcję: pobliski urząd pocztowy, paczkomat podczas wieczornego spaceru z psem lub stację paliw, na którą można wjechać przy okazji drogi do pracy. Dużym udogodnieniem w samodzielnym nadaniu paczki jest właśnie możliwość jej wysłania przy okazji wykonywania innych czynności, a w przypadku paczkomatu lub całodobowych parcelshopów – o dowolnej porze. Proces wysyłki wbrew pozorom pozwala zaoszczędzić sporo czasu, bowiem nie trzeba oczekiwać na przyjazd kuriera. Kolejną zaletą jest cena – nadanie paczki w punkcie jest tańsze niż wybór opcji odebrania przesyłki przez kuriera.

Warto też wiedzieć, iż funkcjonują portale, które gromadzą dane dotyczące przewoźników i ich ofert. W ten sposób można łatwo, bez wychodzenia z domu porównać koszt usługi i wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Poprzedni artykułZadbaj o porządek w powierzchniach biurowych
Następny artykułFotowoltaika cena – czyli ile to kosztuje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj