Czym zajmuje się ślusarz?

praca ślusarz

Ślusarstwo to zawód oparty na ręcznej lub ręczno-maszynowej obróbce metali na zimno. Ślusarze zajmują się przede wszystkim wytwarzaniem wyrobów metalowych w postaci np. kluczy, zamków czy okuć. Znaczenie i popularność rzemiosła ślusarskiego w ostatnim czasie zmalała dość odczuwalnie ze względu na ogromny postęp technologiczny w branży maszynowo-produkcyjnej.

Nowoczesne technologie takie jak CNC zastąpiły rzemieślników ze względu na większą wydajność oraz pełną powtarzalność. Wbrew pozorom nie jest to jednak wymierający zawód, ponieważ większość ślusarzy zajmuje się także naprawą i konserwacją urządzeń technicznych. Jakie specjalizacje można wyróżnić wśród ślusarzy? Jakie umiejętności i narzędzia przydają się w pracy rzemieślniczej? Ile zarabia ślusarz? Na wszystkie te oraz wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Praca dla ślusarza – jakie specjalizacje można wyróżnić?

Pod koniec XX wieku ślusarzy podzielić można było na wzorcarzy (zwanych także narzędziowymi), monterów, mechaników i artystów. Obecnie podział ten nie oddaje najlepiej realiów współczesnego rynku pracy, ponieważ większość rzemieślników z branży ślusarskiej przebranżowiła się w następujących kierunkach:

Ślusarz wyposażenia komunalnego — konserwacja i naprawa urządzeń komunalnych (np. zamki, okucia, zawiasy, zasuwy czy elementy instalacji wentylacyjnych, wodno-kanalizacyjnych grzewczych lub gazowych)

Ślusarz sprzętu AGD – naprawa sprzętu domowego (np. miksery, odkurzacze, maszyny do szycia, żelazka itp.)

Ślusarz samochodowy – wytwarzanie części i naprawa prostych mechanizmów w samochodach, motocyklach, pojazdach ciężarowych i maszynach przemysłowych

Ślusarz artystyczny – wytwarzanie, rekonstruowanie, regenerowanie metalowych wyrobów (np. okucia, ozdobniki, broń biała, antyki itp.)

Ślusarz konstrukcji stalowych – wytwarzanie i montaż prostych konstrukcji stalowych takich jak płoty, bramy, ogrodzenia, kraty, zbrojenia itp.

Zakres obowiązków na danym stanowisku różnić się będzie oczywiście w zależności od specjalizacji oraz specyfiki danego biznesu.

Praca dla ślusarza — jakie umiejętności oraz narzędzia mogą się przydać?

Niezależnie od specjalizacji, każdy ślusarz powinien potrafić obsługiwać bezpiecznie elementarne elektronarzędzia w postaci szlifierek, pił, wiertarek, frezarek, tokarek oraz lutownic. W kwestii takiej, jak dobrze płatna praca dla ślusarza trzeba posiadać też odpowiednią wiedzę techniczną oraz wysoki poziom zdolności manualnych. Wielu pracodawców przykłada też dużą wagę do doświadczenia, gdyż jego brak może poważnie zagrażać życiu i zdrowiu pracowników oraz potencjalnych klientów. Z tego właśnie powodu od kandydatów bardzo często wymaga się ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej ze specjalizacją ślusarską.

Jakie są średnie zarobki na stanowisku ślusarza?

Pomimo stosunkowo wysokich wymagań, średnie zarobki na stanowisku ślusarza wahają się w przedziale od 3500 do 5500 złotych. Warto tu jednak zwrócić uwagę na fakt, iż ślusarze ze specjalizacją artystyczną mogą zarabiać nawet kilkukrotnie wyższe sumy. Związane jest to przede wszystkim z wysoką wartością antyków lub rekonstrukcji historycznego sprzętu i wyposażenia.

Poprzedni artykułSkąd wziąć środki na rozwój gospodarstwa rolnego?
Następny artykułZawory pneumatyczne – rodzaje i zastosowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj