Czym się kierować przy wyborze lokaty?

czym się kierować przy wyborze lokaty

Na skutek kilkukrotnych podwyżek stóp procentowych oprocentowanie lokat poszybowało w górę. Jeśli rozważałeś zdeponowanie oszczędności na lokacie, to najlepszy moment, aby to zrobić! W artykule wyjaśnimy, jak wybrać tę, która precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby i przyniesie najwyższe zyski.

W październiku 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od lat podniosła stopy procentowe. Przez kolejne miesiące ich wartość sukcesywnie wzrastała. Takie decyzje miały na celu zatrzymanie galopującej inflacji i drastycznego wzrostu cen. Efektem podwyżek są nie tylko wyższe raty kredytów, ale także wyższe oprocentowanie lokat. Jeśli rozważałeś ostatnio umieszczenie pieniędzy na bankowej lokacie, to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to depozyt zawierany na wskazany w umowie okres. Może on wynosić od kilku godzin aż do kilku lat. Najpopularniejsze lokaty to te trwające 3, 6, 9 i 12 miesięcy.
W ramach umowy deponent oddaje bankowi określoną sumę, którą ten przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania kapitałem wypłaca zysk w postaci odsetek.

Dlaczego warto sięgnąć po lokatę?

Najważniejszą zaletą lokaty jest możliwość wygenerowania bezpiecznych i pewnych zysków. Deponując pieniądze w banku, możesz mieć pewność, że nie stracisz kapitału, a Twoje pieniądze same na siebie zarobią. Ile? To, ile zysku przyniesie inwestycja, zależy przede wszystkim od oprocentowania lokaty. Wyższe oprocentowanie to wyższe profity. Kolejnym walorem, zwłaszcza dla osób, które wydają pieniądze lekką ręką, jest ochrona kapitału przed przypadkowym roztrwonieniem. Jeśli sięgniesz po lokatę, Twoje pieniądze będą zamrożone, a co za tym idzie – niedostępne dla Ciebie, przez cały okres trwania umowy. Choć będziesz mógł wypłacić je wcześniej, taki ruch spowoduje, że stracisz wszystkie wypracowane zyski. Taka konstrukcja to najlepsza motywacja, aby zostawić kapitał w spokoju i pozwolić mu pracować.

Lokata lokacie nierówna

Wybór lokaty, która najlepiej spełni Twoje potrzeby, wbrew pozorom nie jest łatwy. Jak znaleźć tę jedyną? Zanim założysz depozyt, porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • długość okresu lokacyjnego. Zanim zdeponujesz środki, zastanów się, na jak długo chcesz i możesz zamrozić swoje pieniądze. Dobrym rozwiązaniem, które pomoże zminimalizować ryzyko utraty odsetek, może być podzielenie kapitału pomiędzy różne lokaty o odmiennych okresach lokacyjnych. Jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki wymuszające konieczność rezygnacji z depozytu, zakończysz wcześniej tylko jeden. Pozostałe wciąż będą pracować, generując zyski;
  • oprocentowanie lokat. Oprocentowanie lokaty bankowej to kluczowy parametr wyboru tej jedynej. Im wyższe odsetki, tym większy zysk. Analizując wartość oprocentowania lokaty w bankach, zwróć uwagę, czy dotyczy ono wszystkich, czy tylko nowych środków lub czy obowiązuje dla określonej kwoty. Szczegółowa analiza tego parametru pomoże Ci uniknąć rozczarowania, spowodowanego niższym niż przypuszczałeś zyskiem;
  • maksymalną i minimalną kwotę depozytu. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli chcesz zdeponować niewielką lub bardzo dużą kwotę;
  • kapitalizację odsetek. Kapitalizacja odsetek to tempo dodawania wygenerowanych przez lokatę zysków do kwoty kapitału. Im częstsza, tym lepiej;
  • możliwość założenia lokaty online. Jeśli cenisz czas tak samo jak pieniądze, znajdź bank, który pozwala założyć lokatę szybko i wygodnie — przez internet.

Lokata bankowa to skuteczny sposób na wygenerowanie bezpiecznych i pewnych zysków. Jeśli sięgniesz po lokatę, Twoje pieniądze będą generować zyski nawet wtedy, gdy podróżujesz, spacerujesz z psem i uprawiasz ulubiony sport. Zarabianie nigdy nie było tak łatwe i bezwysiłkowe!

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1

Poprzedni artykułOpiekunka i opiekun poszukiwani w Niemczech!
Następny artykułNa czym polega skuteczny email marketing?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj