Czym są nagrzewnice na olej opałowy?

Nagrzewnice na olej opałowy stanowią wygodne w użytkowaniu i uniwersalne źródło ciepła. To urządzenie jest niezastąpionym elementem na niemalże każdej budowie. Nagrzewnice na olej opałowy dostępne są zarówno w wersji mobilnej, jak i stacjonarnej. Ponadto posiadają dużą wydajność, a poprzez spalanie oleju generują duże ilości energii cieplnej. Czym charakteryzują się nagrzewnice i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Nagrzewnice na olej opałowy – konstrukcja urządzenia

Paliwem zasilającym nagrzewnice jest olej opałowy (czysty lub zużyty, czyli tzw. olej przepracowany) dostępny w ofercie Ekoterm, będący ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem grzewczym. W nagrzewnicach na olej opałowy powietrze ogrzewane jest z wyniku spalania materiału grzewczego i powstających w tym procesie spalin. Wygenerowane ciepło jest następnie doprowadzane do ogrzewanego pomieszczenia.

Urządzenia dostępne są w wersji stacjonarnej i mobilnej. Ten drugi rodzaj umożliwia swobodne przemieszczanie nagrzewnicy na olej opałowy z jednego miejsca na drugie lub ustawienie jej w zupełnie innym pomieszczeniu.

Do głównych elementów nagrzewnic na olej opałowy należą:

  • palnik olejowy – najczęściej zasilany jest lekkim olejem opałowym. Posiada urządzenia sterujące i zabezpieczające;
  • komora spalania – część konstrukcji, w której dochodzi do spalania materiału grzewczego;
  • wymiennik ciepła – element, w którym zachodzi proces przekazywania przez spaliny ciepła do przepływającego powietrza;
  • wentylator – forsuje przepływ powietrza przez wymiennik ciepła nagrzewnicy do oleju opałowego;
  • przyłącze spalin – element konstrukcji, który umożliwia podłączenie urządzenia do układu odprowadzającego spaliny;
  • urządzenia przenośne – również wyposażone w zbiornik oleju.

Nagrzewnice na olej opałowy – podstawowe informacje dotyczące sposobu użytkowania

Nagrzewnice na olej opałowy pobierają do procesu spalania powietrze bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajdują. Urządzenia wolnostojące mogą być ustawione na podłodze, np. w hali produkcyjnej lub w magazynie. Na rynku dostępne są także nagrzewnice na olej opałowy, przeznaczone do powieszenia na ścianie. W przypadku wielkometrażowych pomieszczeń często ustawia się kilka urządzeń, których właściwe rozmieszczenie zapewnia optymalną temperaturę na całej powierzchni.

Nagrzewnice na olej opałowy mogą być zasilane zarówno z jednego zbiornika oleju, jak i całej instalacji zbiornikowej, stanowiącej jednocześnie magazyn paliwa. Zbiorniki oleju opałowego mogą zasilać również piec olejowy, który ogrzewa pomieszczenie, doprowadzając ciepło do tradycyjnych grzejników, a także zapewnia potrzebną ilość ciepłej wody użytkowej.

Poza nagrzewnicami na olej opałowy przeznaczonymi do zasilania czystym paliwem dostępne są również urządzenia, które mogą być zasilane olejami zużytymi (przepracowanymi). Wówczas materiałem grzewczym stosowanym w tego typu maszynach są m.in.: przepracowane oleje silnikowe, hydrauliczne, przekładniowe, roślinne itp. Wykorzystywanie tego typu surowców stanowi doskonały sposób na pozyskanie ekonomicznego źródła energii cieplnej.

Nagrzewnice na olej opałowy – na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia?

Zastanawiając się, jaki wybrać model nagrzewnicy na olej opałowy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było dostosowane do pomieszczenia, w którym ma się znajdować. W tym celu należy dobrać moc nagrzewnicy na olej opałowy do wielkości metrażu, na którym będzie ona użytkowana. Na każde 10 m² powinien przypadać 1 kW mocy. Dla przykładu – w pomieszczeniu o powierzchni 150 m² powinna zostać zamontowana nagrzewnica na olej opałowy o mocy 15 kW.

Oprócz samej mocy grzewczej urządzenia niezwykle istotne są również pozostałe parametry techniczne nagrzewnicy oraz zwrócenie uwagi na renomę producenta danego sprzętu. Przed zakupem warto sprawdzić także wszystkie dostępne akcesoria, które pozwalają urządzeniu działać dużo skuteczniej. Jest to istotne zwłaszcza w branżach takich jak: budownictwo, przemysł czy rolnictwo. W przypadku wyboru nagrzewnicy na olej opałowy bez możliwości odprowadzania spalin niezbędne jest zapewnienie właściwej wentylacji całego pomieszczenia.

Poniżej znajdują się pozostałe właściwości techniczne, którymi warto się kierować przy zakupie nagrzewnicy na olej opałowy:

  • przepływ powietrza – im wyższy przepływ, tym szybszy proces ogrzewania pomieszczenia przez urządzenie;
  • możliwość odprowadzania spalin;
  • zużycie paliwa;
  • pojemność zbiornika na olej;
  • możliwość regulacji mocy za pomocą termostatu.

Nagrzewnice na olej opałowy – główne zalety urządzenia

Nagrzewnice na olej opałowy to urządzenia, które cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w zakładach produkcyjnych lub lokalach użytkowych. Do największych zalet urządzenia zalicza się m.in.:

  • dostępność urządzeń o szerokim zakresie mocy grzewczej;
  • brak potrzeby dodatkowego źródła ciepła oraz instalacji grzewczych – nagrzewnica na olej opałowy wytwarza wystarczającą ilość ciepła ogrzewającego całe pomieszczenie;
  • niskie koszty eksploatacji;
  • łatwa obsługa;
  • niska awaryjność;
  • możliwość zakupu urządzeń mobilnych – to pozwala na sprawne przemieszczenie urządzenia w inne miejsce i ogrzewanie kilku pomieszczeń w różnym czasie.
Poprzedni artykułKubki z logo firmy – przydatne gadżety reklamowe z własnym nadrukiem
Następny artykułJak zorganizować imprezę firmową? Poznaj najważniejsze wskazówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj