Czym jest system składowania i jak wybrać odpowiedni?

Odpowiednio zaprojektowane magazyny to istotna składowa łańcuchów dostaw nowoczesnych przedsiębiorstw. Takie przestrzenie umożliwiają bezpieczne składowanie towarów, a także sprawne zarządzanie nimi i łatwiejsze monitorowanie ich przepływu. Szczególnie ważnym elementem procesu projektowania magazynu jest dobór systemu składowania.

Czym są systemy składowania?

System składowania to inaczej sposób przechowywania produktów w magazynie. Mowa tu zarówno o samej infrastrukturze, jak i metodach wykorzystania jej w obiekcie. W zależności od rodzajów przechowywanych produktów oraz potrzeb działalności, można wykorzystywać jeden lub więcej systemów składowania w pojedynczym magazynie.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w obiektach magazynowych są oczywiście regały. Mają one jednak wiele rodzajów, dlatego przed podjęciem decyzji warto się z nimi zaznajomić.

Jak dzieli się systemy składowania?

Systemy składowania różnią się między sobą konstrukcją, sposobem przechowywania i pobierania towarów oraz dostępnymi funkcjonalnościami. W zależności od stopnia złożoności koszt ich instalacji i eksploatacji może istotnie różnić się pomiędzy modelami. Systemy składowania podzielić można na:

  • tradycyjne oraz nowoczesne — ten podział systemów składowania wskazuje na różnice między poziomem zaawansowania oraz funkcjonalności poszczególnych modeli. W nowoczesnych ich wersjach olbrzymią rolę odgrywa automatyzacja, będąca sposobem na poprawę wydajności pracy w magazynie;
  • rzędowe i blokowe — w tym przypadku różnica kryje się w sposobie składowania jednostek magazynowych. W przypadku modelu rzędowego ładunki lub towary przechowywane są obok siebie, co umożliwia dostęp do wybranego elementu bez konieczności przeprowadzania dodatkowych manipulacji. Składowanie blokowe polega na układaniu jednostek w taki sposób, że dostęp do ładunku w środku wymaga uprzedniego usunięcia towarów z wierzchu. 
  • statyczne i dynamiczne — w tym przypadku różnica leży w rodzaju zastosowanych regałów. W przypadku statycznego systemu składowania jednostki spoczywają w bezruchu na przypisanym im miejscu aż do czasu pobrania. Regały dynamiczne pozwalają ładunkom przemieszczać się, na przykład za sprawą siły grawitacji lub specjalnego mechanizmu.

Jak wybrać odpowiedni system składowania dla swojego magazynu?

Wybór systemu składowania powinien być dokonywany na podstawie specyfiki działalności, a w szczególności takich kwestii jak rodzaj i wymagania przechowywania towaru, a także stosowanej metody przyjmowania i wydawania jednostek magazynowych (np. LIFO, FIFO). Nie bez znaczenia jest oczywiście także budżet oraz dostępna w magazynie przestrzeń. 

  • Nowoczesne systemy składowania są trudniejsze i droższe we wdrożeniu niż tradycyjne, jednak pozwalają zwiększyć efektywność pracy i znacząco ją przyspieszyć.
  • Metoda rzędowa polecana jest magazynom obsługującym mnóstwo różnorodnych produktów, blokowa zaś tym, w których ładunków jest mniej i są one powtarzalne.
  • Jeśli zaś chodzi o wybór między statycznym a dynamicznym systemem składowania, tu podstawą jest specyfika towaru i metoda zarządzania nim. Ten drugi będzie lepszym wyborem zwłaszcza w przypadku produktów o dużym wskaźniku rotacji.

Jak zaprojektować najlepszy magazyn dla swojego biznesu?

Złożoność zagadnienia projektowania i budowy magazynu zdecydowanie utrudnia samodzielne mierzenie się z tym wyzwaniem. Aby mieć pewność, że przestrzeń nie tylko dobrze wpisze się w potrzeby działalności, lecz również pozwoli na wydajną, energooszczędną i bezpieczną pracę, warto powierzyć to zadanie doświadczonemu wykonawcy. Na polskim rynku jest to na przykład Panattoni — europejski lider powierzchni przemysłowo-logistycznych. Ofertę tego dewelopera dla województwa opolskiego znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=opole.

Poprzedni artykułWprowadzenie do kryptowalut jako narzędzia biznesowego
Następny artykułSprawdź swój zespół! Imprezy integracyjne w Warszawie, jakich jeszcze nie widziałeś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj