HMI (ang. Human Machine Interface) w języku polskim rozumiany jako interfejs człowiek-maszyna. Jest to określenie, które skupia w sobie wiele znaczeń. Jednym z nich jest panel operatorski, który odgrywa dużą rolą na płaszczyźnie komunikacji człowieka z maszyną. Wykorzystuje się go w branżach przemysłowej, energetycznej i transporcie. Coraz częściej panele operatorskiego możemy także spotkać w gałęzi medycznej oraz wojskowej. Szerokie zastosowanie HMI przyspiesza jego popularyzację na rynku i doskonale sprawdza się przy nowych wdrożeniach, jak i modernizacji istniejących już systemów.
Czym jest panel operatorski?
Panel operatorski HMI jest urządzeniem elektrycznym, która pozwala na kontrolę innych urządzeń odpowiedzialnych za realizację procesów technologicznych tudzież przemysłowych. Panel operatorski umożliwia skuteczną komunikację pomiędzy człowiekiem a maszyną, dzięki czemu możemy zbierać i analizować pomiary, wizualizować przebieg procesów, skonfigurować działanie względem harmonogramu i ustawić alarmy. Przez lata panel operatorski wyewoluował z analogicznej, dużej maszyny (z wyglądu przypominającej szafę) do zgrabnej skrzyneczki. Główne różnice nie ograniczają się wyłącznie do rozmiarów urządzenia, ale także do jego szybkości działania, jakości wyświetlanej grafiki, ergonomii i, co najważniejsze, funkcjonalności.
Obsługa panelu operatorskiego
Współczesne panele operatorskie w użyciu przypominają tablet. Zostały wyposażony w duże, kolorowe panele dotykowe oraz oprogramowanie, którego obsługa jest bardzo intuicyjna. Wyświetlane na ekranach grafiki w sposób jasny komunikują przebieg procesu i informują o dokładnym miejscu wystąpienia awarii. Integracja wielu urządzeń w jednym panelu operatorskim ułatwia pracę osobom odpowiedzialnym za przebieg procesów technologicznych/przemysłowych i przyspiesza generowanie raportów. Możliwość podłączenia do HMI urządzeń peryferyjnych, takich jak sterowniki PLC czy drukarki, dodatkowo optymalizuje działanie całego systemu.
Czytaj także: Automatyka a automatyzacja – czym się różnią?