Czym jest Kindergeld i jak go uzyskać?

Kindergeld to zasiłek rodzinny, który przysługuje wszystkim osobom pracującym na terenie Niemiec oraz odprowadzającym tam składki. Jest przeznaczony też dla dzieci niemieckiego pochodzenia, mieszkających w Polsce.

Czym jest Kindergeld i jak go uzyskać?

Kindergeld to podstawowe świadczenie, pobierane w Niemczech przez osoby posiadające dzieci. Zasiłek wypłacany jest przez Familienkasse, czyli Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych osobom, które spełniają określone warunki. W jaki sposób można uzyskać Kindergeld?

Jakie są warunki uzyskania Kindergeld?

Żeby uzyskać Kindergeld, trzeba zamieszkiwać teren Niemiec, pracować i odprowadzać tam składki przez przynajmniej 6 miesięcy. Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, ale często istnieje możliwość pobierania świadczenia nawet do 25. roku życia, jeżeli małoletni wciąż się uczy. Dzieci niepełnosprawne mogą uzyskać prawo do pobierania zasiłku bezterminowo. Jeżeli dochody rodzica nie przekraczają określonego pułapu, do Kindergeld można uzyskać również dodatek – Kinderzuschlag.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy na podstawie analizy indywidualnego przypadku przysługuje Ci Kindergeld, skontaktuj się z przedsiębiorstwem Tax-Pol, które specjalizuje się w udzielaniu pomocy prawnej związanej z niemieckim systemem podatkowym i zasiłkami, również zasiłkiem na dzieci. Specjaliści sprawdzą, czy zasiłek Ci przysługuje, pomogą skompletować niezbędne dokumenty i przeprowadzą Cię przez wszystkie procedury aż do momentu wypłaty świadczenia.

Kiedy Kindergeld nie przysługuje lub jest obniżony?

Kindergeld nie przysługuje w sytuacji, w której matka dziecka pracuje w Polsce (a dziecko przebywa z nią), natomiast ojciec za granicą. Wówczas zasiłek pobiera się w kraju, w którym przebywa dziecko. Jeżeli posiadamy prawo do pobierania zasiłku w Polsce to Kindergeld zostaje automatycznie obniżony, niezależnie od tego, czy pobieramy 500+, czy też nie.

Warto pamiętać też o tym, że podczas pobierania zasiłku zobowiązani jesteśmy do informowania Kasy o wszystkich zmianach związanych z pobytem dziecka czy zatrudnieniem rodziców. Jeżeli nie wypełnimy tego obowiązku, możliwe jest nie tylko wstrzymanie świadczenia, ale również konieczność zwrócenia wypłaconej już składki.

Poprzedni artykułSprawdź, co możesz zrobić, aby sprzedawać więcej online
Następny artykułJak działają ETF-y?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj