Czy outsourcing kadr jest dobry dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Czy outsourcing kadr jest dobry dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Outsourcing kadr to powierzenie prowadzenia usług kadrowych w danej firmie podmiotowi zewnętrznemu. Rozwiązanie to często jest stosowane w dużych firmach, ale również i jest korzystne dla tych mniejszych.

Mali i średni przedsiębiorcy zatrudniają zwykle kilka, maksymalnie kilkanaście osób. Dla obsługi kadrowej tak nielicznej grupy zatrudnionych nie jest opłacalne powoływanie działu kadrowego. Lepszym rozwiązaniem jest outsourcing kadr.

Outsourcing kadr jest bardzo dobry dla małych i średnich przedsiębiorstw – dlaczego?

Wiele jest powodów, dla których mali i średni przedsiębiorcy powinni zlecać usługi kadrowe do biur zewnętrznych. Przede wszystkim tacy przedsiębiorcy często mają ograniczone środki finansowe na zorganizowanie i prowadzenie swojej działalności. Powołanie i utrzymanie na etacie księgowych, celem obsługi kadrowej pracowników, stanowi dla nich zbyt wysoki koszt. Zwłaszcza, że składa się na to nie tylko wynagrodzenie księgowych, ale koszty świadczeń socjalnych, ubezpieczenia, samej organizacji ich stanowisk pracy. Dla takich przedsiębiorców rozwiązaniem tańszym, opłacalniejszym jest delegować i zlecić na zewnątrz usługi kadrowe. Do grona małych i średnich przedsiębiorców często zalicza się startupowców, ludzi mających niewielkie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, zatrudnianiu kadr. Takie osoby nie powinny więc samodzielnie prowadzić procesu zatrudnienia, gromadzenia dokumentacji kadrowej, gdyż nie są do tego kompetentne. Rozwiązaniem dla nich bezpieczniejszym jest, aby zleciły to fachowcom, doświadczonym księgowym, prawnikom, którzy są gwarantami prawidłowego prowadzenia naliczania i wypłaty pensji, prowadzenia akt pracowniczych.

Outsourcing kadr redukuje bariery prawne w działalności małych i średnich firm – czy to możliwe?

Zdecydowanie tak. Wielu małych i średnich przedsiębiorców wskazuje, że bariery prawne hamują ich rozwój. Niestety, często jest tak, że przedsiębiorca w swojej działalności naruszył przepisy prawa, kolejno ponosi za to odpowiedzialność prawną, płaci kary finansowe, ma straty, nie ma wolnych środków finansowych na innowacje i rozwój. Znane są przypadki przedsiębiorców, którzy błędnie zawierali umowy z pracownikami, naliczali wynagrodzenie. wynagradzali za nadgodziny. Ponieśli za to dotkliwe konsekwencje prawne i finansowe. By uniknąć takich zdarzeń i związanych z tym nieprzyjemnych następstw, warto delegować zatrudnianie i obsługę kadrową do profesjonalnych firm. Przedsiębiorca ma wówczas pewność, że zatrudnia ludzi, wynagradza zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Czytaj także: Co zrobić, aby system ocen pracowniczych motywował zatrudnionych?

Poprzedni artykułCzęści ciągnikowe – Gdzie je najlepiej zakupić?
Następny artykułSprawy o zapłatę, czyli jak odzyskać swoje pieniądze w biznesie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj