Różne stanowiska pracy wymagają różnych dokumentów aplikacyjnych. Nie zawsze wystarczy jedynie CV, a niekiedy warto pokusić się o zastąpienie go innym rodzajem dokumentów prezentujących umiejętności i doświadczenie.
Rozwój technologii, a także duża konkurencją na rynku pracy wymaga od kandydatów kreatywności w podejściu do procesu rekrutacji, aby nie zginąć w gąszczu klasycznych i nieco nudnych dokumentów.
Dokumenty aplikacyjne dopasowane do specyfiki stanowiska pracy
- Klasyczne CV – pomimo wielu starań, czasem nie ma innej możliwości, niż prezentacja swojego doświadczenia zawodowego i umiejętności w formie klasycznego CV na papierze. Zwłaszcza, jeśli chcemy aplikować na stanowiska urzędowe czy też związane z pracami biurowymi. Tutaj nasza kreatywność nie ma takiego znaczenia jak twarde kompetencje i umiejętności, a samo CV jest formą testu ze sporządzania oficjalnej dokumentacji, dlatego należy zwrócić uwagę na jego poprawność stylistyczną, gramatyczną i ortograficzną, a także układ dokumentu.
- Portfolio – kojarzy się przede wszystkim z branżą kreatywną, przydatne będzie zwłaszcza dla osób poszukujących zatrudnienia w takich zawodach jak grafik, ilustrator, model/modelka, programista czy też redaktor. Pozwala ono pokazać swoje prace i umiejętności w sposób praktyczny. Jego forma jest tak naprawdę dowolna, może być przygotowane w wersji papierowej, jako książka zawierająca zdjęcia lub grafiki, jak również w formie elektronicznej jako załącznik PDF, przekierowanie na stronę internetową lub do wykonanych prac. Budując portfolio, należy umieszczać w nim tylko te prace, z których naprawdę jesteśmy zadowoleni. Nie ma w nim miejsca na niedociągnięcia i niezbyt udane projekty. W końcu ma być ono wizytówką, na której podstawie ktoś zechce nas zatrudnić.
- Visual resume – chociaż jest to mało popularna forma, warto pokusić się o jej dołączenie do tradycyjnego CV. Przygotowywane jest ono w formie prezentacji ze slajdami zawierającymi obrazową prezentację naszych dotychczasowych osiągnięć, na przykład w formie wykresów i zwiększonych sprzedaży za naszą sprawą. Na niektóre stanowiska może być nawet przygotowane w formie krótkiego filmiku/animacji, który rekruter odtworzy w dowolnym programie bez problemu, dostając ciekawą i kreatywną formę prezentacji.
Klasyczny dodatek
Oprócz wymaganych dokumentów warto pokusić się o przygotowanie listu motywacyjnego. Pomimo że obecnie większość pracodawców nie wymaga tego dokumentu, jest on ciekawą odmianę i pomaga wykazać zaangażowanie i realne zainteresowanie przyszłego pracownika stanowiskiem pracy. Jest ono tworzone najczęściej specjalnie dla danego stanowiska, dlatego jest tak indywidualne dla każdej branży.
Nawet jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, zawsze może skorzystać z gotowych wzorów i dołączonych do nich instrukcji (np. na stronie Aplikuj.pl), które podpowiedzą jak napisać list motywacyjny. Po przeredagowaniu go i dopasowaniu do swoich umiejętności zyskasz dodatkowy punkt, który może zwrócić uwagę rekrutera właśnie na ciebie i przechyli szalę przy decyzji o zatrudnieniu. Wiedza na temat napisania w poprawny sposób listu motywacyjnego jest także dobrą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności związanych z redakcją oficjalnych dokumentów.
Dużo jest teraz kreatorów CV ale nie ma dobrego