Coworking space, czyli wynajmowana przestrzeń biurowa do pracy indywidualnej w obecności innych osób, cieszy się coraz większą popularnością. Choć rozwiązanie powstało z myślą o freelancerach, coraz częściej na wynajem powierzchni biurowej w tym modelu decydują się także mniejsze firmy. Coworking space staje się powoli alternatywą dla tradycyjnego biura. Poznaj główne zalety związane z wykorzystaniem przestrzeni coworkingowej.
Czym jest coworking space?
Termin „coworking” jest określeniem stosunkowo nowym, a jego historia sięga kilkunastu lat. W literaturze popularnonaukowej związanej z trendami w biznesie opisywano wówczas środowisko pracy oferujące wsparcie i udogodnienia oraz dostęp do szerokiej sieci biznesowej i społecznej dla freelancerów i przedsiębiorców z różnych dziedzin. Angielskie określenie „co-working” oznacza w dosłownym tłumaczeniu „pracę razem” – wynajmowana przestrzeń umożliwia indywidualną lub wspólną pracę osób zatrudnionych w różnych branżach. Zazwyczaj są to freelancerzy lub firmy zatrudniające do czterech pracowników – stanowią oni aż 60% osób pracujących w przestrzeni coworkingowej. Co ciekawe, prawie 20% to większe, rozwijające się przedsiębiorstwa, dlatego coworking przestaje być już jedynie przestrzenią dla start-upów.
Pierwsza przestrzeń coworkingowa powstała w 2005 roku w San Francisco i była odpowiedzią na brak alternatywy dla czegoś pomiędzy centrami biznesowymi i pracą w domu. Obecnie szacuje się, że w 2018 roku 1,7 mln osób korzystało z przestrzeni coworkingowych, a w 2022 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 5 mln.
Jak wygląda taka przestrzeń biurowa?
Ideą biur coworkingowych jest stworzenie przestrzeni oferującej pracownikom coś więcej, niż tylko biurka. Coworking umożliwia nawiązywanie kontaktów i poznawanie ciekawych osób z różnych branż. W praktyce coworking porównać można do open space, jednak w pomieszczeniu nie znajdują się wyłącznie osoby z jednej firmy. Każdy z pracowników zyskuje dostęp do stanowiska pracy – zazwyczaj są to biurka ustawione w przestrzeni wspólnej, choć część biur umożliwia również wynajem gabinetów. W przypadku stanowisk znajdujących się w jednym dużym pomieszczeniu, przestrzeń coworkingową wyposaża się dodatkowo w kabiny akustyczne umożliwiające pracę w ciszy i skupieniu.
Oferta obejmuje również możliwość skorzystania z sali konferencyjnej i szkoleniowej, a także z socjalnej przestrzeni wspólnej – kuchni i strefy odpoczynku oraz urządzeń biurowych. Wzrastająca konkurencyjność na rynku coworkingowym sprawia, że lista udogodnień dla wynajmujących stale rośnie: wynajem coraz częściej obejmuje także obsługę księgową i prawną oraz usługi działu IT.
Coworking zamiast własnego biura – czy to dobry pomysł?
Czy wynajem biura coworkingowego jest bardziej opłacalny od wynajmu niewielkiej przestrzeni biurowej dla małej firmy? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, jednak rosnąca popularność coworkingu (zarówno w Polsce, jak i na świecie) wskazuje, że wynajem przestrzeni coworkingowej staje się nowym trendem. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Koszty, koszty, koszty…
Biurko w przestrzeni coworkingowej możesz wynająć już za kilkaset złotych! Biura coworkingowe powstają zwykle w doskonale skomunikowanych częściach miasta – znalezienie samodzielnego biura w takiej lokalizacji i dobrej cenie graniczy niemal z cudem. Umowy na wynajem przestrzeni coworkingowej są zwykle elastyczne, a formalności zredukowane do minimum – jeśli pilnie potrzebujesz przestrzeni biurowej, coworking będzie strzałem w dziesiątkę. Nie musisz inwestować w wyposażenie kuchni czy sprzęt biurowy. Masz możliwość skorzystania z sali konferencyjnej, gdy potrzebujesz miejsca na spotkanie z klientem. Nic zatem dziwnego, że na wynajem biurka w biurze coworkingowym decydują się freelancerzy i rozwijające się firmy. To się po prostu opłaca!
Coś więcej niż tylko oszczędności
O ile aspekt finansowy jest bardzo ważny, to jednak trudno przeliczyć na złotówki zysk płynący z możliwości nawiązywania nowych kontaktów. Dzięki pracy w biurze coworkingowym możesz poznać osoby z wielu branż. Szukasz współpracowników do nowego projektu? Zależy ci na kontaktach biznesowych ze specjalistami? A może chcesz rozszerzyć swoją perspektywę? Na brak interesujących kontaktów narzekają szczególnie przedsiębiorcy działający w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zarejestrowanej w domu i freelancerzy. Jeśli czujesz, że „znajomości z pracy” wpłyną na ciebie inspirująco, coworking będzie doskonałym wyborem.
Koniec z pracą na kanapie
Praca w zaciszu własnego domu to z jednej strony błogosławieństwo, z drugiej – przekleństwo. Owszem, możesz pozwolić sobie na wykonywanie obowiązków w wygodnym dresie oraz wstawianie prania pomiędzy kolejnymi zadaniami służbowymi; z czasem jednak brak wyjścia do pracy może negatywnie wpływać na motywację. Podczas pracy w domu ciężko oddzielić także czasem życie zawodowe od prywatnego – o wiele łatwiej pozwolić sobie na dodatkowe nadgodziny, jeśli możemy do późna siedzieć przy biurku we własnym domu. Praca w coworkingu umożliwia efektywne spożytkowanie czasu: wychodzisz do biura, zajmujesz się sprawami służbowymi, a po zakończeniu pracy wracasz do domu i odpoczywasz.
Wynajem biurka w przestrzeni coworkingowej dodaje także profesjonalizmu twojej marce i poprawia wizerunek. Wyobraź sobie konieczność spotkań biznesowych z klientami i kontrahentami we własnym salonie – nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? Dzięki coworkingowi możesz umówić się w profesjonalnym biurze, przygotować dokumentację, odebrać pocztę i przeprowadzić rekrutację nowego pracownika lub zorganizować szkolenie. Warto zainwestować w pełni wyposażoną, profesjonalną przestrzeń biurową.