Co wpływa na cenę surowców i towarów? Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące inwestowania na rynku

Rynek surowców i towarów jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów – charakteryzuje się dużą zmiennością, a ponadto umożliwia dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Na rynku jest bowiem dostępnych nawet kilkadziesiąt instrumentów. Ceny każdego instrumentu – m.in. surowców rolnych, metali czy towarów takich jak kawa – kształtują się na podstawie wielu zmiennych. Zobacz, jakie to czynniki, aby móc samodzielnie przewidzieć, kiedy warto inwestować w surowce i towary.

Z artykułu dowiesz się:

 • w jakie instrumenty możesz inwestować na rynku surowców i towarów,
 • jak popyt, podaż i zapasy kształtują ceny instrumentów,
 • w jaki sposób kursy walut wpływają na ceny towarów i surowców,
 • jak geopolityka, gospodarka i pogoda wpływają na kursy instrumentów,
 • jak inwestować w surowce i towary.

Jeśli interesują Cię ceny towarów bądź surowców, ich śledzenie, a następnie zarabianie na nich, warto, żebyś wcześniej lepiej poznał ten zmienny rynek. Specjaliści TMS Brokers przygotowali dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jakie czynniki w największym stopniu kształtują ceny poszczególnych instrumentów.

Rynek surowców i rynek towarów – jakie surowce występują na giełdzie?

Na giełdzie można wyróżnić trzy główne kategorie instrumentów. Są to:

 • surowce energetyczne – ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel itp.,
 • surowce przemysłowe – np. miedź, cyna, ołów, nikiel, aluminium itd.,
 • towary rolne – pszenica, kukurydza, ryż, bawełna, ale też inne produkty spożywcze takie jak soki, kakao, cukier.

Dzięki tak zróżnicowanej ofercie instrumentów można w prosty sposób zmniejszyć ryzyko straty. Służy do tego dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Jest to jedna z najpopularniejszych metod, która redukuje ryzyko. Surowce jako aktywa o niskiej korelacji z innymi instrumentami powinny stanowić pewien element naszej inwestycji. Są oceniane jako walory przynoszące korzyści przy dywersyfikacji portfeli akcji i obligacji. .

Surowce notowania i ceny towarów – popyt a podaż i zapasy

Wzrost popytu na surowce i towary sprawia, że ich ceny mogą się znacznie zwiększać, zwłaszcza wtedy, gdy podaż instrumentu utrzymuje się na niskim poziomie. Gdy na rynku produkcja towaru jest niewielka, a liczba osób nim zainteresowanych nie maleje, koszt zakupu takiego instrumentu będzie wysoki. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku metali szlachetnych, np. złota, ale też ropy naftowej.

Czy wiesz, że różnice między popytem a podażą mogą być wyrównywane za pomocą zapasów? Z tego względu na wszystkie te trzy czynniki należy patrzeć pod kątem krajowym, a także uwzględniać rynek globalny i ogólne zapasy surowca dostępne na świecie. Warto też zwracać uwagę na to, kto kontroluje ilość danego surowca (np. OPEC zajmuje się ropą naftową). W ten sposób możesz dowiedzieć się, jak wygląda dostępność danego instrumentu, i spróbować ocenić, czy jego cena znacząco pójdzie w górę, czy raczej zacznie maleć.

Interesuje Cię inwestowanie w ropę naftową? Zobacz przewodnik po rynku ropy TMS i poznaj praktyczne wskazówki dotyczące tego instrumentu.

Jaki jest wpływ rynku walutowego na notowanie miedzi, złota czy ropy naftowej?

Każdy surowiec i towar rolny jest rozliczany za pomocą określonej waluty. Dla niektórych produktów, takich jak np. ropa naftowa, jest to dolar amerykański. Jeśli więc waluta rozliczeniowa zacznie rosnąć, cena surowca obniży się.

Jeśli więc chcesz przewidzieć, ile może kosztować interesujący Cię instrument, sprawdzaj nie tylko jego cenę, ale też kurs waluty rozliczeniowej. Każdego dnia przeglądaj wykresy interesujących Cię walut, a następnie sprawdzaj, jaki mają wpływ na surowce i towary.

Dla jakich jeszcze surowców i towarów walutą rozliczeniową jest USD? Są to m.in.:

 • złoto,
 • miedź,
 • węgiel.

Inne waluty to np. funt brytyjski, który służy do rozliczania kakao (cena za tonę).

Ceny towarów i surowców a czynniki geopolityczne i gospodarcze – co może zwiększać ceny instrumentów?

Ceny surowców i towarów mogą się także zmieniać w zależności od sytuacji politycznej – zarówno w kraju, jak i na całym rynku globalnym. Konflikty międzynarodowe, nałożone embarga i inne ograniczenia handlowe mogą sprawić, że ceny instrumentów zaczną rosnąć.

Czy wiesz, że duży wpływ na kursy surowców i towarów ma również koniunktura gospodarcza? Jest ona w bezpośredni sposobów powiązana także z popytem i podażą. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się gospodarki, które szybko się rozwijają (głównie azjatyckie – np. chińska), bowiem właśnie na nich może występować największy popyt na surowce i towary. Przykładem takiego surowca jest miedź.

Pamiętaj, że w przypadku towarów rolnych bardzo duże znaczenie mają także czynniki związane z miejscem występowania danego towaru i panującymi tam warunkami. Dotyczy to zarówno klimatu, jak i aktualnej sytuacji pogodowej. Np. w przypadku częstych opadów deszczu, braku odpowiedniego nasłonecznienia lub niższych niż zazwyczaj temperatur plony mogą okazać się bardzo małe. Będzie to skutkowało zwiększeniem kosztów danego surowca rolnego.

Prognozy inwestycyjne i spekulacja na rynku surowców i towarów – jak inwestować?

Wszystkie surowce i towary są dostępne na giełdzie, która ma ustalone reguły, godziny działania i jest kontrolowana przez organ państwowy. Jednak aby móc inwestować w te instrumenty, nie trzeba wybierać bezpośrednio samych surowców.

Dom Maklerski TMS Brokers umożliwia inwestowanie w surowce i towary za pomocą kontraktów CFD (Contract For Difference). Są to kontrakty na różnice kursowe, dzięki której Ty jako inwestor możesz wykazać zysk, jeśli nastąpi oczekiwana różnica między wartością dostępną w dniu wykonania kontraktu (zakończenia transakcji) a wartością dostępną w dniu ustalania kontraktu (w momencie otwarcia pozycji).

W ten sposób nie musisz fizycznie nabywać żadnego z towarów i formalnie nie stajesz się ich właścicielem. Twoja transakcja opiera tylko na różnicach cen i jeśli podejmiesz trafną decyzję, zaczniesz zarabiać.

Czy wiesz, że w kontrakty CFD możesz inwestować niemal wszędzie? Wystarczy, że będziesz mieć ze sobą swój telefon komórkowy lub inne urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Jeśli otworzysz konto w TMS Brokers, będziesz mógł zalogować się na konto rzeczywiste dostępne w prostej i wygodnej aplikacji. Wcześniej możesz też przetestować swoje umiejętności. Zanim otworzysz prawdziwy rachunek maklerski, uruchom konto demo. Dzięki niemu ocenisz, czy Twoje strategie inwestowania są skuteczne.

Poprzedni artykułSystemy regałowe – na czym polegają?
Następny artykułJak rozsądnie i skutecznie kupować biznesowe bazy firm?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj