Nie trzeba wcale stosować zaawansowanych technologicznie rozwiązań, by zyskać większą efektywność pracy. Doskonałym przykładem są przenośniki taśmowe, a więc urządzenia o naprawdę prostej konstrukcji. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.
Czym są przenośniki taśmowe?
Przenośniki taśmowe to inaczej taśmociągi, a więc urządzenia transportowe, które zapewniają ciągłą pracę. Co ważne takie przenośniki mogą stanowić część linii produkcyjnej, ale też pracować niezależnie od niej. Co istotne, budowa przenośników jest bardzo prosta. Dzięki temu nie są one podatne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też awarie podzespołów. Zbudowane są z ramy, która powinna być niezwykle wytrzymała, a także taśmy i napędu. Taśma może być wykonana z różnego rodzaju materiału, począwszy od silikonu, przez tworzywa sztuczne aż po stal. Właśnie dzięki temu można za jej pomocą transportować różnego rodzaju materiały, w tym materiały sypkie, a także aktywne chemicznie.
Oczywiście przenośniki taśmowe należy dobierać do specyfiki produkcji i swoich potrzeb gdyż dzięki temu można zyskać naprawdę dobrą wydajność pracy. Do tego można też obniżyć koszty produkcji. Przenośniki taśmowe zapewniają ciągłą pracę. Bardzo dobrze sprawdzają się w przemyśle ciężkim, choćby w górnictwie czy hutnictwie, ale też wykorzystywane są w sklepach, magazynach czy na lotniskach. Przenośniki mogą też transportować materiały kleiste. W takim przypadku zaleca się montaż dodatkowych urządzeń do czyszczenia taśmy, np. w formie szczotek.
Przenośniki taśmowe – niezawodność i funkcjonalność
Przenośniki taśmowe na szeroką skalę wykorzystuje się w transporcie materiałów. Można wybrać różnego rodzaju pojemności przenośników. Wysokiej jakości urządzenia można znaleźć w ofercie firmy Primacon. Wyobraźcie sobie, że dostępne są nawet przenośniki taśmowe, które rozładowują towar ze statków i to z wydajnością do 10 tys. ton na godzinę. Można też wybierać przenośniki przeznaczone do operacji wsadowych. Co istotne tego typu urządzenia mogą przesyłać materiał poziomo, ale też na pochyłości. Poza efektywnością pracy jaką można zyskać w znaczący sposób ogranicza się też koszty, gdyż przenośniki nie muszą być obsługiwane przez operatorów, a do tego zużywają niewielką ilość energii.