Chcesz inwestować na giełdzie? To musisz wiedzieć o domach maklerskich!

Każdy, kto chce inwestować na giełdzie, powinien poznać mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych oraz związane z tym pojęcia. Warto w pierwszej kolejności zdobyć wiedzę na temat domów maklerskich – czym się one zajmują i na jakich zasadach prowadzą działalność?

Dom maklerski – definicja

Dom maklerski jest instytucją finansową, która ma zezwolenie na wykonywanie czynności związanych z działalnością maklerską wydane przez organ nadzoru. Głównym zadaniem realizowanym przez dom maklerski jest prowadzenie rachunków maklerskich (inwestycyjnych), dzięki którym możliwe jest dokonywanie zleceń na giełdzie. Jak wyjaśniają eksperci z Prosper Capital, sprzedaż i kupno instrumentów finansowych domy maklerskie prowadzą na rzecz swoich klientów, ale we własnym imieniu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, domy maklerskie w Polsce mogą przybierać określoną formę prawną. W tym obszarze dozwolone są spółki: akcyjna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, partnerka oraz jawna.

Domy maklerskie – za co odpowiadają?

Prowadzenie rachunków inwestycyjnych nie jest jedynym przedmiotem działalności prowadzonej przez domy maklerskie. Instytucje te mogą także m.in. oferować klientom rozmaite instrumenty finansowe, prowadzić sprzedaż papierów wartościowych, przeprowadzać na swój rachunek transakcje kupna i sprzedaży instrumentów finansowych, przyjmować zlecenia składane przez klientów oraz świadczyć usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego. Obowiązkiem każdego domu maklerskiego jest stosowanie rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo oraz ciągłość usług maklerskich. Omawiane instytucje są ponadto zobligowane do ochrony interesów klientów.

Dom maklerski – jak wybrać najlepszy?

Przy wyborze domu maklerskiego warto kierować się renomą danej instytucji. Powinna wyróżniać się ona sporym doświadczeniem popartym długim stażem. Oprócz tego koniecznie trzeba sprawdzić tabelę opłat pobieranych za poszczególne usługi. Istotnym kryterium są prowizje – zwłaszcza gdy ktoś planuje dokonywać regularnych transakcji opiewających na nieduże kwoty.

Poprzedni artykułKim jest Anna Karwot?
Następny artykułJak wynająć samochód na dłuższy okres?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj