Od ponad czterdziestu lat sterowniki programowalne PLC stanowią podstawę systemów automatyki oraz sterowania. Ich rozwój przez te wszystkie lata pozwolił na przejście od prostego narzędzia sterowania do wielofunkcyjnych urządzeń, które pozwalają na sterowanie, gromadzenie danych, a także są zdolne do zdalnego diagnozowania.
Więcej niż taśma fabryczna
Początkowo sterowniki programowalne PLC stosowane były na liniach produkcyjnych oraz w maszynach. Współcześnie wykorzystywane są powszechnie. Znajdziemy je choćby w energetyce, systemach automatyki budowlanej, a także w pojazdach i obiektach, które związane są z ochroną środowiska. Sterowniki są stosowane współcześnie w różnych, często bardzo odmiennych aplikacjach. Szczególne zastosowanie sterowniki mają w energetyce, gdzie wykorzystywane są w elektrowniach, podstacjach energetycznych oraz różnych instalacjach do zarządzania przesyłem i dystrybucją prądu elektrycznego. Ważna jest także ich rola w fabrykach produkujących żywność oraz chemie. Znalazły też zastosowanie jeśi chodzi o budynki użyteczności publicznej oraz w transporcie szynowym.
Technologiczny rozwój
Bardzo ważnym czynnikiem, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za wyjście sterowników poza hale przemysłowe, jest rozwój technologiczny. Sterowniki współcześnie dostępne na rynku mają o wiele więcej możliwości niż ich starsi koledzy i są bardziej uniwersalne. Klienci oczekują od sterowników niezawodności oraz bezawaryjnej pracy. Coraz większa jest też świadomość, że od właściwego działania systemów sterowania zależy poprawna praca maszyn, urządzeń i całych linii technologicznych. Współczesne sterowniki mogą też pracować w niesprzyjających warunkach pogodowych. Nie chodzi tu tylko o zmiany temperatury czy wilgotność. Praca sterownika musi też brać pod uwagę zaburzenia elektromagnetyczne czy wibracje. Tym samym nieco zmieniła się ich konstrukcja mechaniczna i elektryczna, która musiała zostać dostosowana do nowoczesnych wymogów.
Nie bez znaczenia jest też cena produktów. Koszt zakupu sterowników PLC oraz komponentów z nimi związanych często jest główną i podstawową zmienną jaką biorą pod uwagę klienci.
Konkurencja
Inaczej jednak niż kiedyś, współczesny rynek w zakresie sterowników programowalnych PLC nie jest rynkiem typu zamkniętego z pozycją monopolisty dla dwóch lub trzech podmiotów gospodarczych, specjalizujących się w danej produkcji. Choć nadal prym wiodą tutaj sprzedawcy z długoletnią historią, to odbiorcy krajowi coraz chętniej są skłonni do eksperymentowania i kupowania produktów sygnowanych przez konkurencje z nieco innym zastosowaniem. Klienci coraz chętniej też kupują kompleksowego moduły, co jest po prostu wygodniejsze i na dłuższą metę może oznaczać ekonomiczne korzyści dla kupującego. Nadal jednak dostawcy, którzy oferują mniej popularne, a tym samym słabiej zweryfikowane przez klientów sterowniki, mają poważne problemy w zakresie wejścia na rynek, a tym samym zapoznania nas ze swoją ofertą. Nie zmienia to faktu, że wartość tego rynku nieustannie rośnie, co pozwala nam optymistycznie patrzyć w przyszłość.