Bawełna – roślina o niezwykłych właściwościach

Bawełna to jeden z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji ubrań. Jest w pełni naturalna i nie uczula, a dodatkowo stanowi przyjemny dla skóry materiał, dlatego wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Poznaj jej właściwości, pochodzenie oraz sposoby wykorzystania w przemyśle tekstylnym.

Pochodzenie bawełny

Bawełna pozyskiwana jest z włókien rośliny o tej samej nazwie. Składają się one w 90% z celulozy, dzięki czemu po usunięciu białek roślinnych, pozostaje znaczna część tego surowca. Bawełnę uprawia się niemal na wszystkich kontynentach, nawet w strefie równikowej i podzwrotnikowej. Zaliczana jest do rodziny roślin ślazowatych, a niemal 40 jej gatunków wykorzystuje się do produkcji materiału, tak bardzo cenionego ze względu na swoje wyjątkowe właściwości.

Bawełna w przemyśle tekstylnym

Przędza bawełniana jest ceniona przez ludzi na całym świecie. Materiał wykazuje duże właściwości absorbowania wody, ale równie szybko ją oddaje, co sprawia, że ubrania szybko wysychają. Zapewnia dostęp do powietrza, przez co sprawdza się szczególnie w produkcji odzieży letniej oraz bielizny. Czysta bawełna jest także antyalergiczna, a odpowiednio przetworzona, znajduje swoje zastosowanie także przy wytwarzaniu opatrunków.

Wykorzystanie bawełny

Lekkie, letnie koszulki, wygodna bielizna, odzież dla małych dzieci czy bawełniane swetry znane są z pewnością każdemu. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sama roślina wykorzystywana jest również do wytwórstwa wielu produktów, takich jak mydła, świecie czy kosmetyki pielęgnacyjne. To właśnie w tej gałęzi przemysłu została szczególnie doceniona. W drogerii znajdziesz liczne szampony, żele i kremy, które zawierają ją w swoim składzie. Czy wiesz, że z bawełny produkuje się także jadalny olej? Wykorzystywany jest on jako dodatek do margaryn, ale również jako samodzielny, wartościowy produkt.

Bawełna jest niezwykle popularnym materiałem, z którego wytwarza się nawet 50% odzieży na całym świecie. Jednak jej zastosowanie doceniane jest również w przemyśle spożywczym i chemicznym. Jeśli chcesz wyhodować ją samodzielnie – postaw na odmianę indyjską, która jest niewymagająca. Wykorzystując odpowiednie narzędzia tkackie, przerobisz ją na surowiec, ale doskonale sprawdzi się także jako oryginalna ozdoba wnętrza lub ogrodu.

Poprzedni artykułKsiążka dla copywritera – czy czytanie pomaga pisać?
Następny artykułJakie spodnie do pracy w okresie letnim?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj