Obecnie temat NFT jest jednym z najczęstszych elementów dyskusji dotyczących polskiego biznesu. Na świecie tworzone są galerie zajmujące się tą dziedziną, w Seattle powstało pierwsze na świecie muzeum NFT. Technologia dotarła również do Polski. Kilka dni temu powstał pierwszy w Polsce dom aukcyjny koncentrujący swoje działania na sztuce NFT. Warto wyjaśnić, czym jest NFT.
Jest niezmiennym i niewymienialnym rodzajem certyfikatu zapisanym w rejestrze blockchain. NFT pozwala w sposób jasny stwierdzić, kto jest właścicielem dowolnego wirtualnego obiektu, którym może być obraz, video, gif, plik muzyczny etc. Działalność Awers-Art w swojej działalności skupia się na tworzeniu NFT istniejących w rzeczywistości dzieł sztuki – głównie malarskich.
Na polskim rynku aukcje NFT są nowości. Czy warto rozwijać technologię NFT w takiej dziedzinie jak sztuka?
Zainteresowanie tematem wzrasta – choć jak wszystko co nowe budzi kontrowersje, zwłaszcza za sprawą masowej produkcji tokenów zalewających obecnie internet. Awers-Art nie będzie miejscem, w którym będą generowane masowe ilości NFT. Nasza oferta będzie się składała z prac dobranych pod kątem oczekiwań kolekcjonerów i inwestorów Wierzymy, że NFT jako technologia usprawni funkcjonowanie wielu segmentów życia. Potencjał jaki kryje i możliwości jakie wnosi nie tylko w dziedzinie sztuki, ale również takich dziedzin jak muzyka, nieruchomości, publicystyka są nie do przecenienia kiedy się pomyśli o przyszłości. To już się dzieje – w Polsce doszło już do sprzedaży kilku prac w formie NFT, system sprawdza się również w muzyce – jeden z polskich producentów wypuścił w formie NFT swój album muzyczny – nie jest to zatem zjawisko nikomu nieznane – mówi Beata Tarnowska – prezes Awers-Art.
Obecnie w Awers-Art trwa już pierwsza aukcja (dostępna pod adresem https://awers-art.pl/aukcja/laura-pawela-cant-go-to-real-world-2002/), na której można licytować NFT wyjątkowego dzieła warszawskiej artystki Laury Paweli. Dwadzieścia lat temu kiedy w modzie były kawiarenki internetowe, a komputer w domu nie był czymś powszechnym Pawela w swoich obrazach zadawała pytania dotyczące przyszłości człowieka i kierunku w którym zmierza technologia. Dzieło jest wyjątkowe – świat wirtualny przedstawiony niegdyś jako obraz, po dwudziestu latach zostaje przeniesiony ponownie do rzeczywistości wirtualnej w formie NFT.