Wyjazd za granicę rodzica, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny, może stanowić trudność w faktycznym uzyskaniu od tej osoby alimentów. Czy jedna zmienia to coś w fakcie pozostawania zobowiązanym do alimentów?
Pobyt za granicą a alimenty
Są osoby, które próbują uciec przed obowiązkiem alimentacyjnym za granicę, aby tam „schronić się” pod inną jurysdykcją. Niezależnie od tego czy zobowiązany ma miejsce pracy zarobkowej w kraju czy poza jego granicami – nie ma przeszkód, aby zasądzić od takiej osoby alimenty i egzekwować je. Na pewno jednak w praktyce utrudnione jest postępowanie. Warto mieć w takim przypadku pomoc prawną, specjalistę, który będzie nas reprezentować w postępowaniu. Szukając prawnika, można wyszukać hasło takie jak „adwokat Katowice” i znaleźć podmiot specjalizujący się w sprawach rodzinnych.
Egzekucja alimentów
Egzekucja alimentów od osoby przebywającej za granicą będzie się różnić w zależności od tego czy mówimy o Unii Europejskiej czy nie. Jeśli rodzic dziecka mieszka poza Polską, ale na terytorium Unii, zastosowanie będzie mieć Rozporządzenie Rady WE nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 roku w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (Dz. Urz. UE z 2009 r. L7/1), według którego orzeczenie wydane i wykonalne w Polsce (czy w innym unijnym kraju) można też wykonać w pozostałych państwach członkowskich. Jeśli rodzic mieszka poza Unią, tę sytuację będą regulowały umowy międzynarodowe zawarte między Polską a konkretnym krajem. Warto mieć na uwadze, że jeśli chodzi o egzekucję alimentów – nic nie zdziała polski komornik, działa on bowiem w granicach państwa polskiego. Egzekucji dokonać będzie musiał organ odpowiedni dla danego państwa.
Biorąc pod uwagę powyższe, warto pamiętać, że – z jednej strony, wyjazd za granicę nie jest ucieczką od alimentów. Z drugiej strony, egzekucja należności jest jak najbardziej wykonalna, ale trzeba się przygotować na to, że procedura może być bardziej skomplikowana. Dlatego też, dobrą praktyką jest korzystanie ze wsparcia prawnego, podmiotu specjalizującego się zarówno w prawie rodzinnym jak i będącego obeznanym z prawem międzynarodowym.