Adwokat – postrzeganie zawodu, codzienna praca, ścieżka zawodowa, kompetencje

Adwokat to zawód głównie kojarzony z prestiżem oraz z wysokimi zarobkami. Z drugiej strony jest postrzegany jako zawód wymagający dużej wiedzy oraz odpowiedzialności. Niewątpliwie ma swoje wady i zalety, niemniej jest bardzo potrzebny i warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego specyfiki pracy.

Na czym polega codzienna praca adwokata?

Najogólniej rzecz ujmując, adwokaci udzielają pomocy prawej swoim Klientom, zarówno indywidualnym, jak i biznesowym. Odbywa się to na kilka sposobów, przede wszystkim w postaci udzielania porad prawnych, sporządzaniu opinii oraz reprezentowania przed sądem. W tym miejscu zawsze nasuwa się konieczność rozróżnienia od zawodu radcy prawnego, bowiem to właśnie adwokat dysponuje szerszymi kompetencjami, które obejmują również możliwość występowania w charakterze obrońcy w przypadku spraw karnych i karnoskarbowych. . Doświadczeni adwokaci z dłuższym stażem pracy prowadzą zazwyczaj własne kancelarie prawne, a w nich swoje pierwsze kroki stawiają młodzi absolwenci studiów prawniczych. Dodatkowo ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, wskazuje, że zawód może być wykonywany w zespołach adwokackich oraz w spółkach.

Jak zostać adwokatem?

Obligatoryjne jest zdobycie niezbędnych uprawnień na drodze edukacyjnej. Pierwszym krokiem jest oczywiście ukończenie studiów prawniczych. To podstawa umożliwiająca w dalszej kolejności przystąpienie do egzaminu na aplikację adwokacką. Podejście do egzaminu wymaga dopełnienia kilku formalnych czynności, w tym przede wszystkim złożenia odpowiedniego wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami oraz uiszczenia stosownej opłaty. Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu to kluczowy punkt na drodze do wykonywania zawodu, bowiem zostaje się wpisanym na listę aplikantów. Uzyskanie docelowego wpisu na listę adwokatów poprzedzone jest 3-letnią aplikacją. Jak widać, ranga zawodu sprawia, że nie ma tutaj dróg na skróty.

Predyspozycje zawodowe, czyli kto się nadaje na adwokata?

Należy w tym miejscu wskazać kilka niezbędnych cech, takich jak:
– umiejętność szybkiego przyswajania dużych partii materiału,
– systematyczność w śledzeniu zmian w przepisach prawnych,
– zdyscyplinowanie i chęć do nieustannego pogłębiania wiedzy,
– umiejętności z zakresu analizy i łączenia faktów, niezbędne podczas prowadzenia spraw,
– dokładność i drobiazgowość, aby nie pomijać istotnych kwestii,
– kompetencje z zakresu retoryki, czyli sztuki budowania perswazyjnych wypowiedzi,
– opanowanie i pewność siebie,
– umiejętność organizacji czasu i uporządkowanie, aby mieć pod kontrolą terminy i prowadzone sprawy.

Artykuł został opracowany we współpracy z kancelariaminsk.pl

Poprzedni artykułWizualizacja danych – wszystko co musisz o niej wiedzieć!
Następny artykułDlaczego słodycze reklamowe to dobry sposób na promocję firmy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj