3 zasady mądrego pożyczania online

3 zasady mądrego pożyczania online

Mówi się, że bez pożyczania nie byłoby postępu. Ludzie od zawsze pożyczali od siebie w pierwszej kolejności towary, wartościowe kruszce, a później pieniądze. Tak jak i kiedyś, tak teraz, aby pożyczanie przynosiło korzyści i było bezpieczne, należy przestrzegać pewnych zasad. Oczywiście na przestrzeni lat wiele zmieniło się w świecie finansów i przede wszystkim rozwoju technologii, dlatego zmieniły się również strategie. Poznaj 3 zasady mądrego pożyczania online.

Pożyczki przez Internet

Pożyczki zaciągane przez Internet stały się jedną z najpopularniejszych form podratowania budżetu na niespodziewane wydatki lub bieżące należności. Dlaczego cieszą się takim uznaniem wśród konsumentów? Przede wszystkim ze względu na szybkość ich pozyskiwania i duży wybór ofert. Na polskim rynku pozabankowym jest wiele firm, które prześcigają się w udogodnieniach dla klientów. Ponadto uproszczona procedura przyznawania środków finansowych zachęca do korzystania z nich w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut, aby niezbędna gotówka znalazła się na naszym rachunku bankowy. Wielu konsumentów ceni również produkty pozabankowe za dostępność bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o dochodach od pracodawcy i brak weryfikacji historii kredytowej w bazach takich jak BIK, czy KRD. To daje osobom o niższej zdolności kredytowej i nie najlepszej historii kredytowej możliwość wsparcia się zewnętrznymi środkami. Jednak, aby pożyczka z przydatnej opcji nie stała się niemiłym problemem, powinniśmy przestrzegać opisanych poniżej zasad.

1. Kontroluj swój budżet i wydatki

Zanim złożymy wniosek o pożyczkę przez Internet, w pierwszej kolejności powinniśmy się przyjrzeć swoim finansowym możliwościom. W tym celu warto dokonać analizy wszystkich swoich dochodów, pomniejszonych o wszystkie koszty, które ponosimy na przestrzeni miesiąca. Najlepszą opcją jest prowadzenie tzw. budżetu domowego. Dzięki niemu będziemy na bieżąco śledzić, ile w danym miesiącu wydajemy pieniędzy i czy stać nas na kolejne zobowiązanie bez naruszenia płynności finansowej. Kolejną kwestią, którą powinniśmy zbadać to ta dotycząca potrzeby, na jaką zaciągamy pożyczkę. Warto zastanowić się, czy nasz wydatek jest koniecznością, czy zachcianką. W przypadku pierwszego, skoro nasza pożyczka jest uzasadniona, nie wahajmy się. W przypadku zakupów związanych z kaprysem warto przemyśleć, czy dany zakup nas nadto nie obciąży.

2. Sprawdź instytucję, w której się zapożyczasz

Jak już wspomnieliśmy na rynku finansowym, jest sporo firm specjalizujących się w pożyczkach. Jeśli nie śledzimy na bieżąco poczynań danej branży, możemy się pogubić w gąszczu ofert. Dlatego, zanim podpiszemy umowę, sprawdzajmy wiarygodność i rzetelność firmy z sektora pozabankowego. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności korzystajmy z usług znanej i renomowanej firmy, która posiada co najmniej kilkuletnią historię swojej działalności. Warto poszukać na stronie internetowej pożyczkodawcy informacji z numerem wpisu do KRD, wysokością kapitału akcyjnego, numerami NIP i REGON i adresem siedziby spółki. Ponadto wszystkie instytucje zobligowane są do przedstawienia przykładu reprezentatywnego, w którym wypisane są wszystkie koszty związane z pożyczką online.

3. Bezpieczeństwo danych

Przechodząc do wypełniania wniosku o pożyczkę w Internecie, upewnijmy się, że korzystamy z bezpiecznego łącza internetowego. Starajmy się używać o tego celu komputera, laptopa lub smartfona należącego do nas lub zaufanej osoby. Sprawdzajmy bezpieczeństwo witryny internetowej pożyczkodawcy. Jedną z podstawowych jest form bezpieczeństwa w sieci jest posiadanie certyfikatu SSL, którego obecność zauważmy pod postacią ikony małej, zamkniętej kłódki w pasku adresu. Dopiero wówczas będziemy mieli pewność, że wpisywane przez nas dane nie zostaną przechwycone.

Poprzedni artykułPodwyżki w 2022 roku
Następny artykułDlaczego warto przeprowadzić audyt Baselinkera?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj