Zawód fotografa – jakie wymagania mają pracodawcy?

Zawód fotografa – jakie wymagania mają pracodawcy?

Umiejętność robienia ładnych zdjęć nie wystarczy, aby zostać fotografem. Potrzebne jest nie tylko wprawne oko, ale przede wszystkim warsztat, budowany przez wiele lat. Dobry specjalista nie tylko potrafi uchwycić przedmiot czy osobę z jak najlepszej perspektywy, ale także przekazać emocje tak ważne m.in. w fotografii reklamowej. Pracodawcy mają więc spore wymagania względem tego stanowiska, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jak poradzić sobie na rynku pracy będąc fotografem.

Jaki jest dobry fotograf?

Najlepszy aparat nie wystarczy, aby robić doskonałe zdjęcia. Fotograf to osoba, która powinna dostrzegać detale wszędzie tam, gdzie przeciętny człowiek ich nie widzi. Dobre oko, wyczucie chwili, podkreślenie cech przedmiotów czy osób za pomocą światła, gry cieni oraz kontrastu to tylko część z umiejętności, jakie musi posiadać osoba na tym stanowisku. Oczywiście profesjonalny sprzęt też jest istotny, gdyż to od niego zależy jakość zdjęć i samej pracy. Ponadto każdy fotograf musi dbać o swój ciągły rozwój, dlatego ważne są też liczne szkolenia oraz warsztaty rozwijające umiejętności. Bycie na bieżąco z najważniejszymi trendami z branży to kolejna kluczowa kwestia w tym zawodzie. Co więcej, osoba zatrudniona jako fotograf powinna wykazywać się też wyjątkową cierpliwością, gdyż często na odpowiednie ujęcie trzeba czekać wiele godzin, a do tego dochodzi też umiejętność wyboru najlepszego zdjęcia spośród setek przygotowanych ujęć.

Jakie wymagania mają pracodawcy względem fotografów?

Fotograf to osoba, która może pracować w różnych firmach. Najczęściej podejmuje ona pracę na etacie, ale są też osoby, zakładające własną działalność gospodarczą, dzięki czemu mogą być bardziej samodzielne. Jakie wymagania najczęściej mają pracodawcy? Przede wszystkim kluczowe jest doświadczenie – w zależności od branży fotograf musi mieć kompetencje w zakresie wykonywania zdjęć w studiu, plenerze czy pracy z oświetleniem. Np. polska firma rodzinna, jaką jest LPP (oferty pracy w spółce można znaleźć na stronie https://www.lppsa.com/kariera) od fotografa wymaga znajomości obsługi oprogramowania takiego jak Capture One czy fakultatywnie programu Photoshop. Co więcej, niezbędna jest też kreatywność i znajomość trendów odzieżowych oraz co najważniejsze – umiejętność organizowania własnego czasu. Osoba na tym stanowisku musi umieć pracować w grupie – konieczność współpracy z asystentami, grafikami czy osobami z poszczególnych działów to obowiązek. Czasem pracodawcy wymagają również znajomości języków obcych (przeważnie angielskiego), ale nie wszędzie jest to obligatoryjne.

Ile średnio zarabia fotograf?

Zarobki to kluczowa kwestia dla wielu osób. Pensja fotografa uzależniona jest od rodzaju zatrudnienia – osoby na etacie raczej zarobią mniej niż ktoś prowadzący własną działalność. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż prowadząc własną firmę, najczęściej trzeba zatrudniać dodatkowe osoby do pomocy, a comiesięczne zyski zależą od liczby klientów i zleceń. Własna działalność gospodarcza jest więc sporym ryzykiem i wymaga pewnej zaradności oraz umiejętności zarządzających. Jednak na jakie zarobki liczyć może osoba zatrudniona np. na etacie? Najmniejsza pensja to ok. 2200 zł netto, ale część osób osiąga wynagrodzenie w wielkości 5000 zł netto. Jak można się domyślić, to województwo mazowieckie oferuje fotografom najwięcej, drugie w kolejności jest województwo wielkopolskie, a trzecie – pomorskie. Istotna jest też sama firma, która zatrudnia fotografa – im większe przedsiębiorstwo, tym prawdopodobnie zarobki będą większe.

Poprzedni artykułSzkolenie z zarządzania projektami – czy warto korzystać ze szkoleń?
Następny artykułBezpieczeństwo w relacjach biznesowych – jak ograniczać ryzyko we współpracy z kontrahentem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj