Szkolenie z zarządzania projektami – czy warto korzystać ze szkoleń?

Szkolenie z zarządzania projektami - czy warto korzystać ze szkoleń?

Kompetencje z zakresu zarządzania projektami to równocześnie kompetencje bardzo twarde, jak i kompetencje bardzo miękkie. Co to właściwie oznacza? Szkolenia z zarządzania projektami bardzo często skupiają się przede wszystkim na kompetencjach miękkich, ponieważ kompetencje twarde okazują się być drugorzędnymi sprawami w zarządzaniu projektami. O co w tym wszystkim chodzi?

Kompetencje twarde to kompetencje wtórne

Bardzo odważna teza postawiona w nagłówku jest tak naprawdę w pełni oczywista dla osób, które regularnie zajmują się projektami. Za jedną z najważniejszych kompetencji jest umiejętność określenia czasu i kosztu danego przedsięwzięcia, w tym wymaganych zasobów do jego wykonania. Czy jednak rzeczywiście musi się tym zajmować lider projektu? Czy nie łatwiej jest zapytać osobę, która realnie będzie wykonywała dane zadanie, ile i jakich zasobów potrzebuje oraz jak wiele czasu zajmie jej realizacja wskazanych celów? W ten sposób zdobywa się wiedzę ekspercką i szkolenia uczące zarządzania projektami kładą bardzo duży nacisk na umiejętność zdobywania wiedzy tego typu w odpowiednim źródle. Warto jest ten fakt mocno podkreślać, ponieważ jednym z najczęściej powtarzanych żartów o niekompetentnych liderach projektów jest ten, iż lider projektu to osoba, której się wydaje, że dziewięć kobiet będzie w stanie urodzić jedno dziecko w ciągu miesiąca, jeśli jedna kobieta potrzebuje dziewięciu miesięcy na urodzenie tego dziecka.

Zdolność do wyważonej motywacji

Innym elementem kompetencji miękkich, jakie zarządzanie projektami bardzo sobie ceni, jest zdolność do wyważonego motywowania pracowników. Stara szkoła zarządzania projektami i organizacja w ogóle domagała się, by zawsze ze wszystkich zasobów wyciskać maksimum ich potencjału. Chodziło po prostu o to, by pracownik był wykorzystywany na sto procent, a nawet na więcej procent, jeśli się to uda. Praktyka dawno udowodniła, że jeśli pracownik lub grupa pracowników ma postawione zadania wychodzące chociażby w minimalnym stopniu poza najbardziej mechaniczne czynności, tego typu podejście jest bardzo szkodliwe.

Współczesne projekty to najczęściej projekty rozwijające się lub adaptujące, czyli takie, których założenia mogą się zmieniać w trakcie realizacji, mogą się rozbudowywać w kierunkach wskazywanych ad hoc lub w regularnych interwałach, a do tego bardzo często efekty projektu są wdrażane już w czasie, kiedy dany projekt jest dopiero w powijakach. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj budowanie narzędzi informatycznych, których użyteczność wzrasta w każdej iteracji przygotowywanego rozwiązania.

Szkolenie z zarządzania projektami, to miejsce w którym zdobywa się wiedzę, dzięki której możliwe jest odpowiednie wykorzystywanie zasobów, co sprawia, że najczęściej wyraźnie rośnie jakość uzyskiwanych efektów, a do tego spada ryzyko załamania produktywności zespołu. Zwłaszcza w pracy kreatywnej niemożliwe jest stosowanie nadmiernej intensywności pracy przez zbyt długi czas, ponieważ odbija się to na motywacji oraz innowacyjności działań pracowników.

Poprzedni artykułJak pozyskiwać zgody w e-commerce, by procedury spełniały wytyczne RODO?
Następny artykułZawód fotografa – jakie wymagania mają pracodawcy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj