Matematyk — zawód z przyszłością

Matematyk — zawód z przyszłością

W małych miastach i wsiach wciąż panuje błędne przekonanie, że matematyk to jedynie zawód dla nauczyciela. Słysząc słowo matematyk, wyobrażamy sobie złośliwą, starszą panią, która jest postrachem uczniów. Dzisiejszy matematyk to prężnie rozwijający się młody człowiek w garniturze, który pracuje w korporacyjnej firmie, banku lub prowadzi własny biznes. Specjalistom w tej dziedzinie pracodawcy są w stanie naprawdę dużo zapłacić, a wystarczy tylko chcieć.

Studiowanie matematyki uczy przede wszystkim analitycznego, skutecznego rozwiązywania problemów. Specjaliści, nauczyciele akademiccy wskazują już na wstępie, że błędem jest, że w szkołach dzieci uczą się na pamięć wzorów, twierdzeń i regułek, które z prawdziwą matematyką mają niewiele wspólnego. Matematyka to narzędzie, które przede wszystkim ma służyć do codziennego rozwiązywania problemów dotyczących spraw zawodowych, a nawet życia prywatnego. Według wielu statystyk, badań i prognoz, to właśnie matematycy w najbliższych latach będą najbardziej pożądaną grupą zawodową. Mimo skończonych innych studiów nie matematycznych, my radzimy, aby wybierać studia podyplomowe matematyka.

Szerokie perspektywy

Pracodawcy, decydując się na zatrudnienia specjalisty, znacznie częściej decydują się na tych, którzy skończyli matematykę, a nie finanse i rachunkowość czy ekonomię. Przed matematykami otwierają się drogi do takich zawodów jak np. analityk rynku, inżynier oprogramowania, aktuariusz, który wycenia wartość projektów finansowych oraz ocenia ryzyko. W połączeniu z innymi kompetencjami matematycy z powodzeniem znajdą zatrudnienie w takich branżach jak ubezpieczenia, finanse, marketing, statystyka, bankowość.

Przewaga nad innymi

Wielokrotnie osoby, które ukończyły matematykę, mają przed sobą lepsze perspektywy zawodowe od innych. Matematyka uczy logicznego myślenia oraz praktycznego rozwiązywania problemów. Rozwiązując zadania matematyczne, mózg ćwiczy analizowanie zagadnienia, tworzenie możliwych rozwiązań oraz przewidywanie następujących po sobie wydarzeń, czyli wyciągania wniosków. Zatem umiejętności matematyczne, to umiejętności praktyczne, które tak bardzo cenione są przez pracodawców.

Droga na szczyt na własną rękę

Matematycy nie są skazani jedynie na pracę w firmach i międzynarodowych korporacjach. Mając umiejętność analitycznego myślenia, planowania i przewidywania, z powodzeniem poprowadzą własną działalność gospodarczą. Dla matematyka ułożenie biznesplanu zaplanowanie wydatków oraz księgowość są codziennością, w której czuje się jak ryba w wodzie.

Zawód nie dla każdego

Niestety, jak do większości zawodów, tak i do pracy matematyka potrzebne są pewne predyspozycje. Taka osoba musi przede wszystkim umieć myśleć abstrakcyjnie oraz potrafić tworzyć różne schematy rozwiązań dla jednego problemu. Do nauki matematyki wymagana jest sumienność, ponieważ matematyki trzeba się uczyć całościowo, rozumieć i chociaż w niewielkim stopniu posługiwać się wszystkimi narzędziami z tej dziedziny. Najważniejsze z tego wszystkiego jest jednak to, aby matematykę po prostu lubić.

Podsumowując, przed matematykami otwartych jest wiele dróg zawodowych, gdzie z powodzeniem będą odnosić sukcesy. Studiując kierunki ścisłe, nie jest się skazanym na placówki edukacyjne, a na ambitną karierę, która będzie miała również wpływ na zarobki. Wiele osób uzdolnionych w tym kierunku, często nie dostrzega swojego matematycznego potencjału, ponieważ wadliwy program nauczania nie pozwala na rozwinięcie tych umiejętności, a wręcz nagminnie im przeszkadza.

Poprzedni artykułManager Allegro – czyli jak sprzedawać więcej, nie tracąc czasu
Następny artykuł5 punktów, o których musisz pamiętać, kiedy układasz firmowy grafik pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj