Maszyny przemysłowe — rodzaje i zastosowanie

Wszelkiego rodzaju maszyny są aktualnie nieodzowną częścią przemysłu, zarówno ciężkiego, jak i lekkiego. Wykonują one najróżniejsze prace i znacznie usprawniają właściwie każdą gałąź przemysłu. Niniejszy tekst przybliży nieco ich ogólny obraz oraz przedstawi kilka przykładów.

Czym są maszyny przemysłowe?

Mówiąc ogólnie, są to urządzenia służące do wydobywania, przetwarzania i transportu surowców oraz wytwarzanych zeń dóbr. Stąd też bierze się ich najprostsze rozróżnienie na przeróbcze (technologiczne) i transportowe. Do tej pierwszej grupy zalicza się m.in. frezarki, skrawarki, przecinarki i tokarki, do tej drugiej zaś wszelkiego rodzaju pasy transmisyjne, dźwignice oraz pojazdy służące przewożeniu surowców i produktów.

Jaki jest podział maszyn przemysłowych?

Zasadniczo urządzenia te dzieli się ze względu na gałąź przemysłu, w której znajdują zastosowanie. Taki podział może się przedstawiać następująco:

  • dla przemysłu surowców mineralnych,
  • do robót budowlanych i drogowych,
  • wiertnicze, górnicze, gazowe,
  • w przemyśle chemicznym,
  • do wyrobów z metali i tworzyw sztucznych,
  • do wyrobów odzieżowych i włókienniczych,
  • rolnicze i gospodarki leśnej,
  • dla przemysłu spożywczego,
  • do obróbki drewna i produkcji wyrobów z drewna.

Jak widać na powyższym podziale, mają one bardzo szerokie zastosowanie. Oczywiście dana maszyn może być przyporządkowana do kilku grup — najprostszym tego przykładem będzie koparka, która znajduje zastosowanie w przemyśle budowlanym i górniczym. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z możliwych podziałów tych maszyn. Innym kryterium może być ich rozmiar lub końcowy efekt ich pracy. Bardziej szczegółowe podziały, dzielące urządzenia już w obrębie danego typu biorą pod uwagę konkretne elementy, np. rozróżniając frezarki na podstawie ilości wrzecion, czy ich umiejscowienia względem blatu stołu roboczego.

Przykłady

W tej części tekstu przedstawimy kilka urządzeń wchodzących w skład tej grupy.

Frezarki — są to maszyny służące do obróbki drewna lub metalu. Stosuje się je głównie do rowkowania, żłobienia oraz wykonywania ozdobnych profili. Dzięki komputerowemu sterowaniu cechują się wysoką precyzją i efektywnością. W przeciwieństwie do tokarki, która pracuje obrotowo, frezarka działa głównie na powierzchni płaskiej. Wyróżniamy m.in. frezarki nutowe (służące do wykonywania rowków i wpustów) oraz frezarki kątowe (stosowane głównie do frezowania kątów).

Przenośniki łańcuchowe — służą do wewnętrznego (tzn. odbywającego się w budynkach) transportu ładunków wymagających specjalnego podparcia, nierzadko masywnych lub o geometrii uniemożliwiającej użycie przenośników rolkowych. Mogą stanowić element ciągu technologicznego.

Rębaki — urządzenia służące do rozdrabniania gałęzi, znajdujące zastosowanie głównie w leśnictwie i ogrodnictwie. Cechują się wysoką wydajnością. Uzyskany dzięki ich pracy materiał może posłużyć za podłoże ściółki lub opał kominkowy.

Układnice magazynowe — zapewniają optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i w tandemie z wąskimi, bezobsługowymi, przelotowymi korytarzami magazynowymi wyposażonymi w regały rolkowe grawitacyjne znacznie skracają czas przekazania towarów do składu. W zależności od rodzaju ładunku mogą być wyposażone w przenośnik rolkowy, taśmowy, paskowy, łańcuchowy lub inne.

Pakowarki — jak wskazuje nazwa, maszyny te służą do pakowania produktów. Urządzenia te stosuje się zwłaszcza przy produkcjach masowych, gdzie liczy się szybkość i precyzja. Dzięki nowoczesnym technologiom umożliwiają one nawet aseptyczne pakowanie produktów płynnych. Bardziej klasycznym przykładem pakowarki będzie zaś kartoniarka.

Przykładem renomowanych maszyn przemysłowych mogą być urządzenia pochodzące od znanego i cenionego producenta maszyn przemysłowych firmy NECC, oto kilka przykładów realizacji:

Podsumowanie

Kategoria maszyn przemysłowych obejmuje bardzo szerokie spektrum urządzeń, znajdujących zastosowanie w niemal każdej gałęzi produkcji. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo są skomplikowane lub proste w obsłudze, wpływają pozytywnie na efektywność każdego etapu produkcyjnego.

Poprzedni artykułRozwój sprzedaży internetowej vs zakaz handlu
Następny artykułDlaczego warto inwestować w influencer marketing?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj