Jak złożyć skargę do Trybunału w Strasburgu?

Trybunał w Strasburgu, czyli Europejski Trybunał Praw Człowieka, to sąd międzynarodowy. Został on powołany w celu zapewnienia ochrony praw i wolności człowieka. Skargę do instytucji może złożyć każdy – zarówno osoba fizyczna, jak i organizacja pozarządowa czy też grupa jednostek, która uważa, że została ofiarą naruszenia praw określonych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Czym zajmuje się instytucja i jak prawidłowo złożyć do niej skargę?

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka to europejski organ sądownictwa międzynarodowego. Instytucja została powołana w 1959 roku, a jej siedziba znajduje się w Strasburgu, we Francji. Jest to jedyny i działający w pełnym wymiarze czasu organ Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W momencie powstania zastąpił Europejską Komisję Praw Człowieka i Trybunał Praw Człowieka. Ekspert z Kancelarii Adwokackiej dr Beaty Bieniek wyjaśnia, zajmuje się on orzekaniem w sprawach praw człowieka, poprzez rozpatrywanie skarg pochodzących z terenu 47 państw członkowskich Rady Europy.

Nie jest to jednak organ Rady Europy – jest to wyłącznie instytucja Europejskiej Konwencji Praw Człowieka co oznacza, że została utworzona na jej mocy i to ona określa jej sposób funkcjonowania oraz kompetencje. Warto dodać, że zgodnie z art. 21 ust. 3 Konwencji, w sądzie zasiadają ludzie o najwyższym poziomie moralnym, którzy wyróżniają się odpowiednimi kwalifikacjami i kompetencjami. Panuje zasada mówiąca, że liczba sędziów jest równoznaczna z liczbą stron Konwencji, czyli państw. Z uwagi na fakt, iż aktualnie 47 państw zrzesza, również liczba sędziów Trybunału wynosi 47.

Jak należy złożyć skargę do Trybunału?

Skargę do Trybunału należy złożyć w jednym z urzędowych języków Rady Europy tj. angielskim bądź francuskim lub języku urzędowym Państwa Unii Europejskiej. ETPC może odmówić przyjęcia skargi, jeśli w formularzu brakuje informacji bądź nie zostały dołączone właściwe dokumenty. Istotne, by wysyłając wniosek, nie dołączać do niego oryginału, a jedynie kopie, gdyż nie zostaną one zwrócone, nawet pod wydaniu wyroku. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy prawnej specjalistów, gdyż znają oni procedurę postępowania, co znacznie ułatwia przebieg procesu.

Po nadaniu dokumentów na wskazany adres, w pierwszej kolejności trafiają one do Biura Centralnego Trybunału, który z kolei przekazuje je do odpowiedniego wydziału, właściwego dla konkretnego kraju. W tym momencie następuje ich rozpatrzenie i nadanie numeru, a dopiero później przekazanie do jednego z sędziów Trybunału. Warto wiedzieć, że nadanie numeru sprawie nie zawsze oznacza jej zaakceptowanie przez ETPC.

Poprzedni artykułFirmy energetyczne dodają gazu
Następny artykułPodpowiadamy jak wybrać sprężarkę do warsztatu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj