Jak kupić mieszkanie na wynajem ?

Jak kupić mieszkanie na wynajem ?

Wynajem mieszkań jest dobrą alternatywą dla lokat bankowych, gdy stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie. Przy zakupie mieszkania na wynajem należy jednak pamiętać, że nie kupujemy mieszkania dla siebie, ale w celach inwestycyjnych. W związku z tym powinniśmy przestrzegać kilku określonych reguł. Oto najważniejsze z nich.

Określ kto będzie najemcą

Może się wydawać dziwne, że jeszcze przed zakupem mieszkania mamy określić, komu będziemy je wynajmować. Jest to jednak kluczowe do tego, by wiedzieć, jakiego mieszkania będziemy szukać i w jakiej okolicy.

Jeśli chcemy wynajmować mieszkanie studentom, to mieszkanie z salonem otwartym na kuchnię może być trudniejsze do wynajęcia niż mieszkanie z odrębną kuchnią i oddzielnymi pokojami. Jeśli naszymi najemcami mają być rodziny z dziećmi, to bliskość parków czy innych terenów zielonych może mieć kluczowe znaczenie. Istotna jest również infrastruktura w okolicy, a szczególnie dostęp do komunikacji miejskiej.

Nie kupuj zgodnie z własnym gustem

Jak wiadomo każdy z nas ma swój gust i może mieć inne preferencje mieszkaniowe. Należy jednak pamiętać, że przy zakupie mieszkania na wynajem, musimy schować do kieszeni swoje upodobania. Powinniśmy kierować się preferencjami potencjalnych najemców. Skoro zatem już wiemy, komu planujemy wynajmować swoje mieszkanie, to powinniśmy szukać mieszkań jak najlepiej dopasowanych do ich potrzeb. To, że my nie chcielibyśmy mieszkać na 4 piętrze bez windy nie oznacza, że nie spodoba się to studentom, dla których ważniejsza będzie bliskość centrum miasta i jego rozrywek niż ilość schodów, które będą mieli codziennie do pokonania.

Licz oczekiwaną stopę zwrotu

Dobra inwestycja w mieszkanie na wynajem to taka, która jest rentowna. Zanim więc podpiszemy umowę u notariusza i ogłosimy informację o mieszkaniu do wynajęcia, sprawdźmy, czy i w jakiej cenie wynajmowane są mieszkania w danej okolicy. Warto sprawdzić, jak wygląda rentowność takich mieszkań i jakie są stopy zwrotu z inwestycji tego typu w innych rejonach miasta.

Zdarza się bowiem i tak, że nieruchomości w centrum miast, choć chętnie wynajmowane przez obcokrajowców za wyższe stawki, to przy wysokiej cenie zakupu są mniej rentowne, niż mieszkania kupowane nieco dalej od ścisłego centrum. Jeśli zatem mieszkanie ma być rentowne i nie zależy nam na tym, żeby mieć mieszkanie w centrum, to być może lepiej kupić dwa mieszkania nieco dalej od centrum, niż jedno w jego obrębie.

To tylko kilka porad, które pokazują, że zakup mieszkania na wynajem zdecydowanie różni się od zakupu mieszkania na własne potrzeby. Warto zatem swoje zamiary przedyskutować z fachowcami, którzy naświetlą nam szerzej aktualną sytuację na rynku najmu. Odpowiednim miejscem do takiego spotkania będzie biuro nieruchomości Warszawa, w którym uzyskamy fachowe wsparcie podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania na wynajem.

Poprzedni artykułUmowa o pracę: korzyści dla pracodawcy
Następny artykułCzym jest panel operatorski?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj